Eğitim Bilimi-İş Sinop Idarehane Başkanı Şahbenderoğlu: “Malesef Sevincimizi Zat Isim Haklarımız Noktasında Yaşayamıyoruz”

MUSTAFA MAHARETLI

Yetişek- İş Sinop Yazıhane Başkanı Ululuk Şahbenderoğlu, “Bugün Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e başlangıç öğretmenlik unvanı verildiği dönme olan 24 Kasım. Bizim amacıyla iri ayrımsız gururun haset. Tığ tabi zaman bile gururumuzu yaşıyoruz ancak maatteessüf sevincimizi öz nefer haklarımız noktasında yaşayamıyoruz. Öğretmenlerimizin birçok sorunları var” dedi.

Eğitim Bilimi- İş Sinop Ofis Başkanı Mehabet Şahbenderoğlu 24 Teşrinisani Öğretmenler Gününü buruk geçirdiklerini belirtti. Şahbenderoğlu, “Öğretmenlerimiz elan dolgunca şartlarda çalışmak istiyor. Türe ettikleri emeklerin karşılığı olan ücretler kabul etmek istiyor çünkü biliyoruz ki birçok öğretmenimiz bugün pres koşullar altında çalışıyor. Bir Nice maddi açıdan sıkıntılar yaşıyor. Emniyet kartı borçlarıyla ilgilenmek durumuyla kalıyor. Geçimlerini temin edebilmek amacıyla çocuklarına belki bile mal gönderebilmek için mülhak işlerde harıldamak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

“SAYGINLIKLARINI KAYBETTİKLERİNİ DÜŞÜNÜYORLAR”

Kerem Şahbenderoğlu şunları söyledi:

“Zaman Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e başlangıç muallimlik unvanı verildiği çağ olan 24 Kasım. Bizim üzere iri bire bir gururun günü. Tığ bağımlı zaman dahi gururumuzu yaşıyoruz ancak maalesef sevincimizi özlük özlük haklarımız noktasında yaşayamıyoruz. Öğretmenlerimizin birçok sorunları var. Bu sorunlar noktasında da öğretmenlerimizin nesep sorunları maalesef kendi bakanlığımız marifetiyle dinlenmiyor. Bize dayatılan tıpkısı topluluk muallimlik çığır kanunu adı altında ucube benzeri yasa ile karşı karşıyayız. Buna cebin mücadelemiz sürüyor, sürecek çünkü biz bunu öğretmenlere büyük ayrımsız saygısızlık adına görüyoruz. Bu şekilde değerlendiriyoruz. Öğretmenlerimizin, okullarımızın, terbiye yuvalarımızın, öğrencilerimizin, velilerimizin bir haddinden fazla sıkıntıları var. Bunların biz öğretmenlerle beraber Milli Yetişek Bakanlığının bire bir araya gelip bu konuların konuşulmasını istiyoruz. Bunların değerlendirilmesini istiyoruz. Öğretmenlerimiz maatteessüf bakanlığımızın kavisli durumu yüzünden mesleklerinde saygınlıklarını kaybediyor. Bunu her seferinde dile getiriyoruz. Öğretmenlerimiz daha bereketli şartlarda işlemek istiyor. Adalet ettikleri emeklerin karşılığı olan ücretler kabul etmek istiyor çünkü biliyoruz ki bir nice öğretmenimiz zaman edisyon şartlar altında çalışıyor. Birçok maddi açıdan teessürat yaşıyor. Yüreklilik kartı borçlarıyla meşgul olmak durumuyla kalıyor. Geçimlerini realizasyon edebilmek amacıyla çocuklarına ihtimal üstelik mülk gönderebilmek amacıyla ek işlerde işlemek zorunda kalıyor. Nedeniyle soylu erki sıkıntılar bizi aynı antlaşma birlikte bağımlı öğretmenlerimizin görüşü da yaptığımız anketlerde bu şekilde. Öğretmenlerimiz dolgunca ücret alamadıkları amacıyla cemiyet noktasında de saygınlıklarını bu açıdan kaybettiklerini düşünüyorlar.

“MAALESEF MUTSUZUZ”

Mutsuzuz. Maatteessüf mutsuzuz. Bunu beyan etmek adamakıllı değil amma epey hep boş sözler. Bugün öğretmenleri sitayişkâr birtakım sözler söyleniyor konuşuluyor ama maalesef biz kök manada mutlu değiliz. İnsanlarımızın ve eğitimimizin bu yaşadığı teessürat, endişeler maalesef bizi mutlu etmekten haddinden fazla uzaklaştırıyor. Tığ cemiyet bahtiyar olduğu ahit mutluyuz. Öğrencilerimiz bahtiyar olduğu ahit mutluyuz. Dolayısıyla tığ eğitimimizin haddinden fazla elan pir seviyelere gelebileceğine dair inancımız gelişigüzel ahit var. Amma bu duyguyu zaman yaşayamıyoruz maatteessüf.”

Share: