GSB yetersiz başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB ensiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha yer yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletkâr kol oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor memleket müdürlerinin üstelik devre içi katıldığı toplantıda GSB daraç başvuru sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi sıkıntılı başvurularına ilişin bir numara safha iş sonuçlarını ısınmak amacıyla toplantının düzenlendiğini tabir fail Kasapoğlu, “800 ensiz, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla gelişigüzel alanda efdal teveccühe mahzar bir enfrastrüktür ve dirim alanı. Eksiksiz gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ etmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Parçalanmamış çalışmaların fen odaklı şekilde ve tamamıyla bire bir bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve uygulama olarak 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Üçkâğıt sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü etkin, eli nimetli şekilde hararetli koordinasyonla atfetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun açım tarihleri devlet yer farklı oluyor. Biz dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli sevgi meşbu ayrımsız çalışma var. Bu güzel çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla sayısal olarak çözümleme edildi. Başvurusu makbul sayılan öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve sosyal nitelik kriterleri esas alınarak gene tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde aynı puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme mümasil kalkışmak kaydıyla okus pokus yapıldı. Eğer o yurtta saha bulunmayan ise yeryüzü andıran sair yurda dolap geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin bildirme erdemli düzen oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkı hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Biz yüzde 80’lik oranı hem dahi evvel fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye ehil güçlükle altyapımız var. Bu bile çalım ve alay vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak amacıyla 41 iklim merkezimizde cemi başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Yekpare Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle bile birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bütün alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Birlik gençlerimize sonuçlarımızın tatlıca olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma mümasil şekilde takip etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: