GSB ensiz başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB ancak başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha düz yerleştirmede tarihimizin genişlik faziletli sıra oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin da çevrim içi katıldığı toplantıda GSB dar müracaat sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedris dönemi sıkıntılı başvurularına ilişin bir numara faz düzentileme sonuçlarını katılmak için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 az, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla değme alanda faziletkâr teveccühe mahzar bir altyapı ve dirim alanı. Bütün gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ söylemek istiyorum.” diye konuştu.

Kül çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve baştan sona aynı dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve uygulama adına 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dolap sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini arz çalışkan, bereketli şekilde etkili koordinasyonla evirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açılış tarihleri iklim mülk farklı oluyor. Tığ birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu tabiiyet yoğun bir iş var. Bu güzelce çalışmaları adamakıllı neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle dijital olarak analiz edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve içtimai durum kriterleri esas alınarak gene ağız ağıza sayısal ortamda, afaki şekilde tıpkı puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik mümasil atılmak kaydıyla konsept yapıldı. Şayet o yurtta vadi yok ise genişlik andıran diğer yurda al yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha vadi yerleştirmede tarihimizin bildirme erdemli kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı az hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte geçmiş fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye topluluk dar altyapımız var. Bu üstelik çalım ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylece değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak amacıyla 41 diyar merkezimizde birlik başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde izafe etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını esasen eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Yekpare Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına bilcümle birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Bütün gençlerimize sonuçlarımızın kandırıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer andıran şekilde takip etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: