“Gelincik” ve “Sarıgelin” hasat edildi

Ekincilik ve Orman Bakanlığına tutkun Gün Doğusu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü eliyle geliştirilen ‘Gelincik’ ve ‘Sarıgelin’ ünlü iki mülevven cehre çeşidinin ekimi kamu ve özel sektörün işbirliği yapmasıyla arttı.

Adana Valiliğinin koordinatörlüğünde Adana İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve Bossa Yapı A.Ş. işbirliği ile bu yıl bin 800 dekar alanda ekimi yaptırılan iki renkli pamuğun hasadı yapıldı.

Hasat etkinliği açılışında konuşan Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Yüce Tekin, renkli pamuğun ekiminin yaygınlaştırılması projesini Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle elan ileriye fırlatmak istediklerini anlatım ederek, “Ülkemizde kestirmece 4 buçuk milyon dekara yakın cehre ekiliş alanımız var. Tabii bu ekiliş alanı içerisinde da ilimizde yüzdelik 5’lik orana sahibiz. Pamuk üretimi yıllara göre değişmekle alay malay pamuğun ekilişinde yeryüzü majör kriter eşit konusu. Geçen sene 200 bin dekar civarında istihsal varken bu sene 320 bin dekar istihsal var. Elde edilen ürünlerin satışı, pazarlanması üzerine bile korkulu icraat yapmamız gerektiği ortadadır. Bugün ürettiğimiz renkli pamukta birlikte ortalama 200-250 kilo dekara ürün alınırken hasadı gerçekleşen ürünlerde 400-450 kilograma kadar şu an yükseltmiş durumdayız. Bu proje çerçevesinde bin 800 dekar alanda 7 çiftçimiz bu sene üretim yaptı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Nebati Istihsal Umumi Müdürlüğü İyi Ekincilik Uygulamaları ve Uzvi Ekincilik Kat Başkanı Dr. Başak Egesel da İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi çerçevesinde Adana’da mülevven iğ projesine hayata geçirdiklerini kaydetti. Istihsal gerçekleşirken bilcümle aşamalarının kayıt altına alındığını vurgulayan Egesel, “Üretimi yaparken aynı zamanda çevreyi ve abuhava değişikliğini göz önünde bulundurarak üretimi akdetmek ve bunların yanı sırada üretimde sürdürülebilirliği sağlamak, koca sağlığına, efsanevi refahına raci şekilde üretimi akdetmek amaçlanmakta. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce özellikle pamukta sürdürülebilirliği uydurmak hesabına büyüklük genelinde birçok proje gerçekleştiriyoruz. Bizim amacıyla mehabetli olan ülkede dolgunca ekincilik uygulamalarının yaygınlaştırılmasının yanı sıra tekstil sektörüne ihtiyacı olan kaba maddeyi sağlayıcı pamuğun sürdürülebilir kılınması” dedi.

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban ise Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığıyla geliştirilen iki renkli cehre çeşidinin 10-15 almanak tashih çalışmasının bir ürünü olduğunu hatırlattı. Bu ürünlerin bağımsız surette çiftçiyle ve çiftçiden sonraları üstelik sonuncu tüketiciye eser hazırlayan işletmelerle buluşması gerektiğini ifade eden Elban, “Aksi Takdirde bu ürünü haddinden fazla bulunmaz olması iktisadi açıdan çok katma değeri faziletli bereketli benzeri eser olmasının çok anlamı namevcut. Yani beyaz zehir pamuğa göre peki verim miktarı biraz daha bağan, tel kalınlığı az buçuk elan tafsilatlı, mukavemeti elan düşük. Nedeniyle şayet bu desteklemezse maraba açısından çokça karlı ferah sağlık getirici aynı ürün kabil gözükmüyor. Fakat bu desteklenir ve bunun kıymeti sonuncu tüketici açısından, anlamı dünyadaki alelhusus yeşil antant ve diğer konulardaki yer hassasiyeti itibarıyla bilinirse, su fakiri aynı büyüklük olduğumuz, bunda boya kullanılmadığı için kimyasaldan açık kumaş konusu haddinden fazla akilane anlatılır ve çok akıllıca işlenirse bu pamukların çok eşsiz nişane olduğu üstelik anlaşılacaktır. Onun için bu ürünü eken çiftçinin hür surette değer üzerine ve döl üzerine desteklenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hasat etkinliğinde konuşmaların ardından İyi Ekincilik Uygulamaları Sertifikası almaya doğruluk kazanan işletmelere sertifikaları birlikte verildi. Programda henüz sonraları Adana Valisi Dr. Süleyman Elban yoluyla hasat başlatıldı.

Adana’de bu yıl Ceyhan ilçesi Balaban Burhaniye, Çakaldere ile Sarıçam ilçesi Şevketiye, Büyük Baklalı ve Pespaye Baklalı mahallelerinde 7 müstahsil eliyle bin 800 dekar alanda 415 dekarı 1. ürün, 1385 dekarı üstelik 2. nişane kalkmak üzere Gelincik ve Sarıgelin mülevven cehre çeşitlerinin ekimi yapıldı. İl genelinde ise bu sene 322 bin dekar alanda cehre ekimi yapılırken, rekoltenin 166 bin titrem olması bekleniyor. – ADANA

Share: