Balık tezgahlarında palamut bolluğu devam ediyor

İstanbul’dahi balık tezgahları palamutla doldu. Yaklaşık 1 kilogram civarında olan pelit 70 teklik civarında satılıyor.

İstanbul’de balık tezgahlarında akıbet 1 aydır sivri bolluğu yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda palamut fiyatları 4 tanesi 100 liraya kadar düşmüştü. Demincek ise ağırbaşlılık kendisine büyüyen palamutların tanesi 70 teklik civarında satılıyor. Hamsi, çinekop döneminin ise palamutlar azaldığında gelmesi bekleniyor. Karaköy balıkçılar çarşısında hamsinin kilosu 70, çinekop 120, istavrit ise 80 liradan satılıyor.

Sivri sezonunda sona yaklaşıldığını ifade fail balıkçı Samet Balyemez, “Birkaç gündür çekicilik esiyordu, denizlerde avlanmak pres oluyordu. Palamut birkaç sağlık üzere oldu. Hava düzeldi, şu zaman yeniden palamut bolluğu başladı. 60-70 lira sivri fiyatları normal. Bir palamutla iki güç doyabiliyor. Sivri ve çinekop olduğunda hamsi birkaç oluyor. Hamsi fiyatı 70 teklik şu dakika, sivri çekildiğinde hamsi fiyatları da düşecektir” dedi.

“1 kamer elan pelit bolluğu bitmeme değer”

Ağır Durmaz isimli balıkçı ise “Sivri kestirmece 40 gündür boldu. Palamutun fiyatında az buçuk yükseliş var amma balıkların boyutu birlikte arttı. Aynı ay henüz pelit bolluğunun sürmesini adisyon ediyoruz. Çinekop 120 liralık civarında. Hamsi bu aralar bir iki çıkıyor, kilosu 70-80 lira civarında. Vatandaşlarda bu dönemde palamutu tercih ediyor. Şu anda dondurucuları palamutla yükleme zamanı. Palamutun sonu geldi, sivri fiyatlarının elan çok düşeceğini beklemiyoruz” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: