Markette ithali 50, yerlisi 25 TL: Muzda hasat başladı, bahçede kilosu 13 TL

Türkiye’nin muz ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasının üretildiği Mersin’bile hasat dönemi önceden, bahçede fiyatı 17,5 TL’den 13 TL’ye büyüklüğünde düştü. Fiyatın aşağı akıllıcasına inmesiyle birlikte alelhusus marketlerde serencam haftalarda kilogramı 50 TL’ye dayanan ithali ile 25 TL’yi geçen domestik muzun fiyatının düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Ülke genelinde tüketilen değme iki muzdan birinin üretildiği Mersin’dahi, çarliston marka altında hasat dönemine girildi. Hasat dönemine girilmesiyle gelişigüzel aleniyet dönemde bahçede 17,5 TL’yi gören domestik muzun bir numara kalite fiyatı yetiştirici de 13 TL’ye büyüklüğünde indi. Hevenklerin zir sıralarındaki ikinci nitelik muz ise üreticiden 6,5 TL’ye alındığı belirtildi. Pazarda 18- 22 TL, marketlerde 25 ile 27 TL arasında satılan yerel muzun hasat dönemiyle gelişigüzel biraz henüz süfli çekilmesi beklenirken, 50 TL’ye benzeyen ithal muzun dahi tercih edilmemesiyle fiyatının düşmesinin beklendiği aktarıldı. Üreticiler, vatandaşlara hem aroması hem tüvana olması hem bile ev ve talih ekonomisine ulama ulaşmak için ithal yerine evcil muz tüketimine ehemmiyet verilmesini istedi.

Yeşil hasat ediliyor, işlenip sarartmaya bırakılıyor

Hasat dönemi ile alay malay ilkin Anamur, Bozyazı ve Efdal girmek için bir nice ilçede kâin seralarda olgunlaşan muzların hevenkleri kesilerek sarartma tesisine götürülüyor. Burada çiçek kısımları temizlenip, yıkama havuzundan geçirilen ürünler kasalara yerleştirilip sarartma depolarına alınıyor. Kestirmece bir hafta sonradan talebe bakarak pazara gönderilen olmuş muzlar tüketiciyle buluşuyor.

Muz işleme tesisinde çalışan Ayşe Demirel, kesimden gelen muzların hevenklerinden ayrıldığını ve çiçeklerinin temizlendiğini belirterek, kendilerinin paketlenmesini gerçekleştirip sarartmaya koyduklarını söyledi.

İşleme tesisi şefi Yafes Akça ise, “Evcil muzumuz şu zaman serada 13 lira. Gayet domuzuna benzeri eşit. İthal muza göre çokça içimli ve tatlı bire bir üründür. Muzun zevk ve aroması ithal muza nazaran yüzdelik beniz farklı ve güzeldir. Vatandaşımıza yerel muzu tavsiye mektubu ederim. Damak tadı, haz, hoş koku ve üreticiye bindi açısından yüzdelik yüz domestik muz diyorum” dedi.

“Yerel muz milli servettir, Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak şekilde olduk”

Hasadın başladığını belirten muz üreticisi İrfan Özçalışkan, “Bu aydan sonradan inşallah henüz çok peki. Hasat yoğunlaştıkça bedel düşüyor. Anamur’dan Adana’ya büyüklüğünde gelişigüzel tarafta muz var. Ancak vatandaşlarımız kimi vakit ithal muza dönüyorlar. Domestik muz benzeri milli servettir . Zaman oranlama ederim Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak şekilde olduk. İthal muz ağız ağıza ilaçla ve mumlandığı için gemide fakat 3 ayda geliyor. İthal muzun ne olduğu muhtemelen değil. Bizim muzlarımız Türk milletinin gaga tadına göre, elan lezzetli, elan iyice ve ekonomik. Ötekisi 40-50 teklik, bunlar 20-25 liralık piyasada şu anda. Ittifak zamanları geldiği için hallerde tıkışıklık oluyor, 15 ahit zarfında fiyat bahçede 17.5 liradan 13 liraya düştü denk. Yerli muz yemekte yarar var, esenlik yönünden da” diye konuştu. – MERSİN

Share: