Gelgel: “Mehabetli Meclisimizden arz nazik beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Genel Kurul’dan geçirilmesidir”

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çekicilik, “Cesim Meclisimizden sunma iri beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Genel Kurul’dan geçirilmesidir. Bu yasa, 2053 kemiksiz rate tart ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi amacıyla hukuki ve hayat dolu tıpkı altyapı sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Hava, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığı ile ilişkin kuruluşlarının 2023 yılı bütçesi sunumunda, 12 ilde 10 bin uran projenin, 3 bin 930’unu 1 sene kadar bodur benzeri sürede tamamladıklarını, kalanları de esnafa konfirmasyon edeceklerini belirtti.

Eylül ayında Samsun’da temelleri atık Toybelen Sanayi Sitesi’ni 2023 yılının evvel aylarında tamamlayacaklarını bildiren Gelgel, dernekevi dokuya makul tarım karye projelerini 81 ilin rustik bölgelerinde yaygınlaştırdıklarını vurguladı.

Toplam 7 bin bakir karye evini tamamladıklarını, kalanlarını birlikte yeryüzü gücük sürede bitireceklerini tamlayan Gelgel, İskan Kanunu kapsamında kamulaştırmadan etkilenen köylerde 8 bilyon 410 milyon liralık yatırımla dernekevi mimariye makul 11 bin 212 konutu inşa ettiklerini söyledi.

Dönüşümde yüce başlıklardan birinin “otoparklar” olduğunu tamlayan Hedef Çekicilik, İstanbul Ümraniye’birlikte yaptıkları eğik otoparkın örneklerden biri olduğunu, şu anda kâin tahavvül alanlarında olabilecek arz erdemli sayıda, on binlerce araçlık park yeri üretimine bitmeme ettiklerini bildirdi.

Kurum, kentsel dönüşümle beraber yapı teftiş sisteminin canlı ve dimdik yürütülmesinin ülkeyi depreme hazırlama noktasında hayati olduğunu belirterek, “Bütün çatı denetim sistemiyle 7/24 esasıyla fiilen 6,6 milyon sülale ve iş yerinin denetimi tamamlamıştır. Sonunda 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanabilen konutlarda yaşamasını sağladık. Sakat binaların dönüşümü ve bakir binaların deli dolu denetimiyle, evlerimizde ve gelişim yerlerimizde konforu, çağdaş koşulları yakalayacak, 2035 yılına kadar ülkemizde afetlere mukavemetsiz yegâne bir gayrisıhhi çatı, yegâne benzeri batma alanı bırakmayacağız.” ifadesini kullandı.

Elazığ ve Malatya’dahi mütezayit 6 bin 101 eş gücük sürede tamamlanacak

Bakan Çekicilik, TOKİ, İller Bankası, Yapı İşleri ve Kentsel Inkılap Genel Müdürlüğü vasıtasıyla aceleci benzeri şekilde tahavvül çalışmalarını devam ettirdiklerini hatırlatarak, şunları rapor etti:

“Bilcümle kıyamet alanlarında tahminî 45 bin ev, hareket yeri, ahır, köy evinin yapımına başladık. Konutlarımızın büyük kısmını teyit ettik, artan konutlarımızı de sene sonuna kadar teyit edeceğiz. 1 kamer süresince birlik sokaklarını bir tane biricik dolaştığımız, çökme alanlarında sabahladığımız, milletimizle dal kolalama çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize tasdik ettik. Artan 6 bin 101 evimizin inşasını bile yer bodur sürede tamamlayıp, konfirmasyon edeceğiz.”

İzmir’birlikte büyük tıpkısı transformasyon tamamladıklarını, yapacakları rezerv konutlarla alay malay mecmu 5 bin 61 konuttan 1404’ünü tasdik ettiklerini aktaran Hava, 3 bin 657 rezerv konutu sene sonuna kadar teyit edeceklerini söyledi.

Çalım, Giresun’daki yeğin felaketinin ardından Eskimemiş Dereli, Yıpranmamış Doğankent’te dere yatağından ırak, yüksek aynı alanda Türkiye’ye eş olacak bakir tıpkısı ilçe kurduklarını, Rize, Kastamonu, Sinop ve Bartın’birlikte başat afetinin yaralarını sardıklarını, yıpranmamış evler yaptıklarını, sanayi sitelerini dönüştürdüklerini söyledi.

“Ulusal Yardım Beyanımızı acun kamuoyuyla paylaşacağız”

Gelgel, soylu erki, sosyal ve çevresel zararlara etken olan afetlerdeki artışlara cebin şehirlerin direncini yükseltmek amacıyla cümle sektörlerde rüçhan eylemlerin belirlendiği Millî Uyum Stratejisi ve Gösteri Planını 2023 yılı içerisinde tamamlayacaklarını söyledi.

Bakan Kurum, ” Mısır’de şu dakika bitmeme eden COP27 toplantısında Millî Katkı Beyanımızı acun kamuoyuyla paylaşacağız. Mehabetli Meclisimizden arz nazik beklentimiz İklim Değişikliği Kanununun hazırlanması ve Genel Kurul’dan geçirilmesidir. Bu kanun, 2053 kemiksiz akim tart ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi amacıyla türel ve diri ayrımsız altyapı sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Gelgel, rate tart üreten, çevreyi kirletmeyen yerel ve milli otomobil TOGG’un ihtiyaç duyduğu teknolojik zir yapı, şarj istasyonları, otopark sistemleri ve simülasyon ortamlarını mensur ettiklerini ve şehirleri TOGG’a hazırladıklarını kaydetti.

Hava, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşımızın düşüncesiz uygulamaları, akil gidiş geliş ve muvasala elemanlarını kullanarak şehrin değme yerine 15 dakikada ulaşabilmesini sağlayacak yenilikçi benzeri strateji üstünde çalışıyoruz. Zaman yine akıllı tümce ve teknolojilerle donattığımız, 2003 yılında sayısı elden 31 olan Bizatihi Meteoroloji Rasat Sistemlerimizi 2022 yılı itibarı ile 2057’ye çıkardık. ‘Piri Reis’ denizcilik sayfası ile Cebelitarık Boğazı’ndan Barış Denizi’ne büyüklüğünde denizcilik meteorolojisi hizmetleri sağlıyoruz. TOGG’umuzun sürücülerine, meteorolojik verileri yargılama kendisine gösterecek lazım tahmin, erken ihtar ve rota önerilerini sunacak çalışmalarımızı dahi çıktı akıbet aşamaya ulaştırdık.”

“Dümbelek üstünlük oranını 2035 yılında yüzdelik 60’a çıkaracağız”

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin dahi hikmet veren Gurur, proje ile plastik torba kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin titrem ser gazı salımını engellediklerini rapor ederek, depozito konusunda da ayrımsız başarıyı göstereceklerini vurguladı.

Gurur, “Güvence Akçesi idare sistemini 2023’ün sonuna büyüklüğünde parçalanmamış illerimizde ve ilçelerimizde 7 bin güvence akçesi reddetme noktasında gerçekleştireceğiz. Rate Atılmış Projesi çatısı altında uyguladığımız mecmu çalışmalarla 2017 yılında yüzdelik 13 olan izansız yarar oranımızı yüzdelik 27,2’ye çıkardık. 2023 yılında inşallah bu oranı evvel yüzde 35’e, 2035 yılında yüzdelik 60’a çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Alım, serencam kendisine yıllardır tasfiye halinde bulunan Türkiye Taşınmazlar Iştirak Bankasını 2019’de yeniden hizmete açtıklarını, yazıhane sayısını 79’a çıkarttıklarını, canlı büyüklüğünü 115 bilyon liraya, doğruluk sektöre olan desteğini bile 69 milyar liraya ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.

Share: