Kerem desteğiyle serasını büyüten avrat ailesinin geçimini sağlıyor

Tekirdağ’da hareketli dört bala annesi Zuhal Sert, Zihayat Rençper projesi kapsamında aldığı bağış desteğiyle serasını büyüterek sağladığı kazançla ailesinin geçimini sağlıyor.

Köseilyas Mahallesi’nde ikamet fail 38 yaşındaki Dik, 2016 yılında evlendikten bilahare ayrımsız dönümden oluşan serasında eşiyle sebze yetiştirmeye başladı.

Dik, 2017 yılında Ekincilik ve Orman Bakanlığının Zinde Ekinci projesine başvurarak aldığı bağış desteğiyle serasını büyüttü.

Serasını 4 dönüme çıkaran Sarp, AA muhabirine, kadınların temas zaman hareket hayatının içinde olması gerektiğini söyledi.

Kendisinin bile Tüvana Rençper Projesi’ne başvurarak işini büyüttüğünü anlatan Yalman, “Bu bindi bizim üzere sıçrama tahtası oldu, kazancımız arttı. Seramızda yazın görgüsüz, dönüşümlü olarak patlıcan ve biber yetiştiriyoruz. Kışın kıvırcık yetiştiriyoruz. Bire Bir devir arayla ürünlerimizi topluyoruz. Sair günlerde seradaki ürünlerin bakımını yapıyoruz.” dedi.

Dik, insanın çalışma vererek ortaya benzeri yapıt çıkarmasının kurum donör olduğunu anlatım etti.

“Kadınlarımız istese her şeyi başarır”

Arada Sırada günde 3-4 kadına gelişim verdiklerini belirten Yalçın, şöyle bitmeme etti:

“Sabahleyin 8’bile işçilerimiz geliyor ve sipariş durumuna göre akşama kadar ürünlerimizi topluyoruz. Henüz sonraları bu ürünleri kolilerle pazara ulaştırıyoruz. Akşama büyüklüğünde iz toplamasak da bilcümle buradayız, hisse senedi hiç bitmiyor. Kadınlar olmazsa tığ ürünleri pazara çıkartamayız. Hem bizim üzere basit oluyor hem dahi onlar para kazanıyor. Kadınlarımız istese seçme şeyi başarır. Temsil benim ehliyetim yoktu. Ehliyetimi aldım ve eşim olmadığı zamanlar işçileri ego getirip götürüyorum. Eşim site dışında olunca ben arabayla gidip işleri hallediyorum.”

“Eşimin aldığı bindi bizim amacıyla haddinden fazla hayır oldu”

Recep Dik ise gelişigüzel zaman eşine destek olduğunu, bazen seraları kötülük görse üstelik hiçbir zaman bu işten vazgeçmeyi düşünmediklerini dile getirdi.

Sert, seracılık yarmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:

“Bu işe etraflı müddet bitmeme ederlerse para kazanırlar. Seranın plastiği yırtılınca, bu gelişim olamaz deyip kenara çekilmesinler. Bizim seralarımız meşgul yıkıldı ama tığ onarıp üretmeye bitmeme ettik. Eşimin aldığı bindi bizim üzere haddinden fazla faydalı oldu. Vaktiyle serası küçüktü kazandığımızı harcıyorduk amma seralarımızı büyütünce bize dahi daha çok kar kalıyor.”

Serada etkin Sibel Kılıç ise işini severek yaptığını ve karı ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.Share: