Edirne’de 30 bin öğrenci Balkan Tarihi Müzesi’ni gezecek

Edirne’birlikte 30 bin mektepli, Türklerin Balkanlar’daki tarihinin anlatıldığı ve Balkan Tamam’nin canlandırıldığı Balkan Tarihi Müzesi’ni gezecek.

Edirne Valiliği himayesinde İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü arasındaki işbirliği kapsamında kentteki öğrenciler, karargah odası, futbolcu odaları, dehliz odaları, 120 metrelik tünel ve Balkan Mevsuk canlandırmaların yer aldığı müzeyi ziyaret etmeye başladı.

Bu eğitim talim yılında kentte terbiye gören öğrencilerin yarısı müzeyi gezmiş olacak.

Beyyine eşliğinde geçmişe yolculuk eden öğrenciler, Balkan Savaşları ilkin almak Türklerin tarihiyle ilişkin bilgiler ediniyor.

İl Hars ve Turizm Müdürü Eksiksizlik Soytürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hıdırlık Tabya’nın, Şükrüpaşa komutasındaki Türk ordusunun Balkan Savaşları’nda gösterdiği direnişin simgesi olduğunu söyledi.

Edirne’bile güçlü çocuklara kenti tanıtmak ve müzeleri tefhim etmek için icraat yapıldığını dile getiren Soytürk, “Mecmu öğrencilerimizin bu müzeyi gezerek ecdadımızın yaptıklarını öğrenmelerini istiyoruz. Çocuklarımız tanırsa sever, severse korur. Balkan Tarihi Müzesi açıldığı günden bu yana çokça kilolu ziyaretçi alıyor. Öğrencilerimiz bile bu müzemizi gezerek mecmu detaylarıyla bilecek.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Alemdar Arpacı birlikte Edirne’nin Osmanlı’ya 92 sene başkentlik yapmış kadim ayrımsız kent olduğunu anlatım etti.

Öğrencilerin belirlenen izlence dahilinde müzeyi gezeceğini belirten Arpacı, “Çocuklarımızın milli bilinçlerinin, tarih şuurlarının gelişmesi noktasında aynı hedefimiz var. Çocuklarımız kahraman ecdadını tanıyıp bilsinler, müze bilinci ve kültürü gelişsin diyerek kentteki öğrencilerin buraya gelmelerini planladık. Kestirmece 30 bin öğrencimizin buraya ziyaretini hedefliyoruz. İnanıyorum kim çokça güzel aynı zindelik olacak.” diyerek konuştu.

Share: