Diyarbakır ekonomi haberi: DİSİDER, Reisicumhur Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti öncesi taleplerini açıkladı

Diyarbakır’a 15 Ilk Teşrin Cumartesi haset şişman küşat töreni ve çeşitli programlara süzülmek amacıyla ati olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programı öncesi Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası Derneği (DİSİDER), taleplerini yorumlamak için matbuat toplantısı düzenledi.

Bir takım açılışlarda bulunmak amacıyla Diyarbakır’a ati olan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın programı öncesi planlı toplantısında konuşan DİSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Deniz Kazı, Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası namına taleplerini sıraladı.

Toplantıda konuşan Akbaş, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürüne ehil çıkılması gerektiğine vurgu yaparak, “DİSİDER adına bizlere mütezayit mirasa cemaat geçmek, kentimizi adalet ettiği yere emmek, bakir hikayeler boşaltmak, istihdama yardım seçmek, sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin sesi oluşmak, ati nesillere tumturak bir kalkışmak için çıktığımız bu yolda değerlerimizden ödün vermeden doğruların yanı sıra olacağımızı ifşa etmek isteriz” dedi.

Özellikle kentte yakalanan hayat ve cesaret ortamının getirdiği değiş, dönüşüm, iktisadi ve sosyal alanda gelişimden memnun kaldıklarını tamlayan Deniz Kazı, “Yakaladığımız bu adamakıllı atmosferin sürdürülebilirliğini mizan üzerine özellikle siyasilerimiz koyulmak için, cümle kesimlere fariza düştüğünü izhar etmek isteriz. Bu bağlamda eke Amme Yatırımların yapıldığı ve özel sektörümüzün yatırımları ile ilimizi değme güzeşte dönme daha oylumlu ve cazip kuzuluk getirmeye devam ediyor. Yapılan bu fedakarlık ve harcanan bu faaliyet ilimize ve ülkemize hayatiyet, defa ve akarsu adına ferasetsiz döneceği gibi en mümasil zamanda istihsal üsttü olacağı ve turizmi ile dünyanın lider kentleri ortada yerini alacağına inanıyor ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın Diyarbakır’a verdiği ehemmiyet ve hassasiyetten çevre Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası adına taleplerini ileten Akbaş, “Şanlıurfa-Diyarbakır otoban bağlantısının tamamlanması, Silvan Barajı’nın sulama kanallarının yarım küsurat kısımların ivedilikle tamamlanmasını istiyoruz. Site merkezi içinde kalan sıradan uran sitelerinin şehir dışına taşınması, bulunan kombinasyon endüstri bölgesine ve tekstil ruh organize sanayi bölgesine yavaş talep üzerine arttırma alan tahsis edilmesi, Bismil ve Silvan üstelik kurulacak bakir organize uran bölgelerinin bürokratik süreçlerinin kısaltılması ve enfrastrüktür programına alınmasını istiyoruz. Amme bankalarımızın sanayicilerimiz ve girişimcilerimize mali muvasala üzerine daha elastik davranmasını, 2024 yılında tamamlanması ön tanıdık yatırıma alınan Mersin’den Gaziantep’e gelecek aceleci katar projesine Diyarbakır’ın de karışma edilmesini, arsıulusal ve kentler arası havayolu seferlerinin artırılması, Elazığ yolunu Silvan (Bitlis) için bağlayacak Kuzeydoğu çevreyolunun açılmasını ve kocaman ölçüde kent trafiğini rahatlatacak belli belirsiz raylı sistemin hayata geçirilmesini murat etmekteyiz” diyerek konuştu. – DİYARBAKIR

Share: