Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’de gâh turizm bölgesi ve merkezlerine ilgili sınırların yeniden belirlenmesi ile 4 ilde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına ilgili Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’bile yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara bakarak, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları baştan belirlendi.

Söz konusu karar 2634 mahdut Turizmi Heveslendirme Kanunu’nun 3’üncü maddesi göre verildi. Kararda, belirtilen turizm bölgesi ve merkezlerine ilişkin bakir sınırların gösterildiği krokiler de kayran aldı.

4 ilde acele devletleştirme kararı

Bitlis’in Ahlat ilçesine sınırlı Tunus Mahallesi sınırları içerisinde mevcut bazen taşınmazlar Toplu Göz İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan hane projesi kapsamında ihtiyaç mahsus yapılaşmanın ivedilikle sağlanması amacıyla TOKİ yoluyla acele kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Glokom ilçesine bağlı Fevk İncilli Mahallesi’nde mevcut bir taşınmaz restore edildikten sonra “kültür evi” namına içtimai, kültürel ve tıpkı muhtevalı faaliyetlerde kullanılmak amacıyla Karasu Belediye Başkanlığı tarafından, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki gâh taşınmazların bile bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin diriltme edilmesi üzere Dilovası Belediye Başkanlığınca tez kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın tıpkısı kısmı ise Anastasiapolis Antika Kenti 1. Rütbe Arkeolojik Sit Alanı’ndaki bina kalıntılarının ortaya çıkarılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca tez kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Sakat Cami ve Yıpranmamış Cami mahalleleri sınırları içerisinde saha düz gâh alanlar Kentsel Tahavvül ve Hisse Senedi Proje Alanı zar edildi.

Karar doğrultusunda kentsel dönüşüm ve aksiyon projesi süresince düzlük düz ve harca anne ayar üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilgili yurt, kentsel transformasyon ve aksiyon amacına müteveccih mamure planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’dahi “Sahipsiz Hayvanları Dulda Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’dahi yayımlanan bir ayrıksı Cumhurbaşkanı kararı ile Kütahya’bile “Iyesiz Hayvanları Siper Birliği” kurulmasına cevaz verildi.

Söz konusu müsaade 5355 mahdut Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi uyarınca verildi.

Share: