Çiftlikköy’de meslek kantinleri denetlendi

Çiftlikköy Belediyesi Polis Müdürlüğü ve ilçe teftiş ekipleri, kullanılmamış yetişek talim döneminin başlaması zımnında Çiftlikköy genelindeki 13 okulun kantinlerinde denetimler yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Esenlik Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan kaza teftiş ekibi ve Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü görevlileri, kamu okullarda denetimler gerçekleştirdi.

Okul kantin ve yemekhanelerinde yapılan azık güvenliği denetimlerinde yavaş bir olumsuzluğa rastlanmadı. Kantin işletmecilerine görülen eksikliklerin giderilmesi amacıyla muktezi uyarılarda bulunuldu. Ekipte kâin gıda mühendisi ve esenlik teknisyeni, hıfzıssıhha ve besin güvenliği kontrollerini yaparken, zabıta ekipleri dahi işyeri açım ve çalıştırma ruhsatı, kıymet tarifesinin uygunluğu, kanuni mevzuata akla yatkın sıfır yönler olup olmadığı açısından incelemelerini tamamladı.

Çiftlikköy Şehremini Mehabetli Erek Silpagar, yaptığı açıklamada, Meslek Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne göre ilişik kurumlarla teşrikimesai içinde zaruri denetimleri yaptıklarını bildirdi.

Silpagar, “Öğrencilerimizin metin beslenme ortamlarında bulunmasının sağlanması amacıyla bu denetimler yapılıyor. Kaymakamlığımızca oluşturulan ilçe teftiş ekibi ile Belediyemizin Zabıta Müdürlüğü, yapılan denetimlerde alçak aynı soruna rastlamadı.” ifadesini kullandı.

Ekol Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Yetişek Kurumlarındaki Besin İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne bakarak, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı meşrubat kabilinden ürünler satılamayacak. İçme suyu, katık, pastörize benzen dışında kalanlar, satışı makul sıfır içecekler olarak sıralanıyor.

Share: