Reisicumhur Erdoğan, “Kadınlarla Iri Türkiye Uğrunda” programında konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kadını hayatın değme alanında desteklerken aileyi bile genişlik ateş parçası şekilde ayakta tutup, geliştirecek ayrımsız siyaset izleme etmenin kararlılığı içerisindeyiz.” dedi.

Erdoğan, Panorama 25 Fasıla Müzesi’nde planlı “Kadınlarla Nazik Türkiye Yolunda” programında yaptığı konuşmada, Gaziantep’te çokça ayrımlı güzelliklerle bire bir arada olduklarını belirtti.

Havalimanından şehre gelene büyüklüğünde vatandaşların haddinden fazla ayrımlı noktalarda kendilerine rabıt gösterdiğini tabir eden Erdoğan, kadın kooperatiflerinin hep eserlerini teşhir etmek kanalıyla ikramlarda bulunduğunu söyledi.

Açılışını yaptıklarını Gaziray ile Gaziantep’in haddinden fazla şanlı benzeri esere eş olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maliyeti 10 milyar lirayı buldu. Bu eserle yollar, ıraklar imdi yakın oldu. TÜVASAŞ’tan hep vagon ve lokomotiflerini keşfetmek suretiyle yerli benzeri imkana dahi sahip olacak. TÜVASAŞ Sakarya’bile üretim yapan yerel sanayimizin, vagon sanayinde önemli bir merkezi. Aynı merkezimiz üstelik Eskişehir’dahi var. Şu anda TÜVASAŞ ile bu kadem atılacak. Böylecene Gaziantep bu eserinin vagonlarını az dışından falanca değil, Sakarya’dan gerçekleştirme etmiş olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’in antagonist işgalinden kişi bileği ve yüreğiyle kurtaran bir kent olduğunu dile getirdi.

Programı gerçekleştirdikleri müzenin açılışında bulunduğunu ve buranın kıvanç ettiği ayrımsız müze olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Anadolu’bile bu tür müzelere rastlamıyoruz. Benzeri üstelik mozaiğimiz var, Zeugma Müzesi. Onun açılışını bile bizzat yapmıştım. O da ayrı ayrımsız zenginliğe, güzelliğe eş tıpkısı meydan. Organize Sanayi’de bugün açılışını yaptığımız 70 eskimemiş üretimlik var. Elan geçmiş 300 fabrikayı açmıştık. Salim olsun o zaman, anne muhalefetin başı ‘Nerede bu?’ demişti. Ego bile çağırma etmiştim. ‘Şöyle tıpkı Gaziantep’e teşrif ederseniz, 300 pasaj fabrikanın dahi nerede olduğunu, oradaki tevhit sanayinin başındaki Cengiz As size gösterirler, gezdirirler’ demiştim. Geldi ama buraları herhalde göremedi mi bilmiyorum? Stabil üstelik bahtiyar olmadı belki, bilemiyorum.”

“Gaziantep’in ihracatı

Erdoğan, Gaziantep’te başı çekici sanayi ve tecim odası, borsa ve meclis başkanlarıyla ayrımsız toplantı yaptıklarını dile getirdi.

Yetkililerin zaman bakımından 10 milyar doları bulan dış satım rakamını 11 bilyon dolara yükselttiğini anlatan Erdoğan, “Elan üstelik iri benzeri hedefleri var. Ayda 1 bilyon dolar hedefini kendilerini vermiş, ‘Gaziantep’e bu yakışır’ demiştik. Onlar bile bunu kendilerine uğur yerine belirlediler. Ayda 1 bilyon dolarla yılda 12 bilyon doları takip etmek kanalıyla Gaziantep Ankara’yı geçmiş durumda. Daha de encam bire bir konuma ulaşacak.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Gaziantep’in rağbet coğrafyasında alelhusus acımasız yönetimlerden terör örgütüne büyüklüğünde envai nev sıkıntıları yaşadığını aktardı. Gaziantep’in deminden huzurun, güvenin, istikrarın ve bunun sonucu refahın sembolü tıpkı kent konumunda olduğunu tabir eden Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu anda elbette iki üniversitesi var. Liseleriyle değişik benzeri konumda. Yıllardır mazlumları ve mağdurları kucaklayan, sırtlandığı balaban yüke rağmen Gaziantep’in verdiği adamlık derslerinin tarifi mümkün değildir. Böyle da aynı şehrimiz ve gazi sıfatına benzerlik layık reşit benzeri şehrimiz. Büyükşehir Uray Başkanımız Fatma Hatun’ın dahi sembolleri beyninde olduğu bu resim siktirici bizleri dahi kıvanma edeceğimiz benzeri noktaya akıllıcasına taşıyor. kadın hareketi noktasında da Fatma Hatun üstelik bittabi buradaki başarısıyla kadınlarımıza, alelhusus bir örnek dokuma etmesi bakımından kalburüstü. Göz değmesin diyoruz. İnşallah başarılarına bitmeme etsin.”

Erdoğan, 20 yıldır ülkede kadınların tamamını, ailelerinin temel direkleri, çocuklarının ebedi öğretmenleri olmalarının yanı sıra hayatın gelişigüzel alanında türe ettikleri yere fark etmek isterken ilhamı bu ortamlardan aldıklarını vurguladı.

Türkiye’de Temel’dan yasalara büyüklüğünde türel zeminde yaptıkları reformlarla, eğitimden istihdama değme alanda verdikleri desteklerle kadınları güçlendirirken gerçekte ülkenin potansiyelini da büyüttüklerini söyleyen Erdoğan, “Kadınıyla, erkeğiyle seçme vatandaşımızın ülkemize katacağı çokça değerler var. Aramızda şu an karı rektörlerimiz var. Kullanılmamış kullanılmamış karı rektör adaylarımız söz konusu. Hep bunlarla üniversitelerimizdeki değiş, dönüşüm dahi ayrı bire bir zenginlik bu sürece katıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Anayasa değişikliği teklifi hazırlığı

Aile üstüne bire bir kadem attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kanuncu aranjman ile muhalefetin önümüze geldiği tıpkı dönemde biz bu kanuni düzenlemeyi candan bulmadığımız üzere elkızı bu işi anayasal bir düzenlemeye taşıyalım ve olayı dahi hoppadak başörtüsü olayı olmaktan çıkartarak hem onu sağlama alalım amma bire bir birlikte bunun yanında aile konusunu dahi anayasal zemine atmak suretiyle ailede gelişigüzel sıkıntıya punt vermeyecek şekilde karı kavramını buraya yerleştirelim dedik. Bundan herhalde keder etmiş tehalüf. ‘Sayın başkan familya kavramı ile ne buyurmak istiyor’ falanca demişler. Adalet Bakanımız ve beraberinde giden arkadaşlarımız, ‘Burada keder edilecek, korkulacak, değme özdek bulunmayan’ demişler. Diri karı aktif milletleri doğurur. Burada yapılması gereken dahi bu. Hayatiyetli aileler oluşturalım ki hayat dolu ulus olduğumuz ortaya çıksın. Bundan endişe etmeye gerek bulunmayan. Algın aile tipleri dinamik milleti zayıflatır. Tığ buna okazyon isnat etmek istemiyoruz. Onun amacıyla bu çalışmayı elkızı bu arada sizler bize hangi katkıda bulunacaksınız ona bakarak tığ bu katkılardan yararlanmak isteriz. Biz sabırla işin üzerine gidelim. Traksiyon Bütçe müzakereleri bitirdikten sonra…

Eş ile koca arasındaki kamu çizgiler ortadan kaldırıldığında kadının kendine ve insanlığa kattığı zenginlikleri devam ettirmek bittabi kabil olacak? Bunu halletmemiz geçişsiz. Bu hakikatlerden hareketle kadını hayatın seçkin alanında desteklerken aileyi da en hareketli şekilde ayakta tutup, geliştirecek bir yöntem izlem etmenin kararlılığı içerisindeyiz. Teklifini vermeye hazırlandığımız serencam Esas değişikliğiyle ev kurumumuza ve kayırıcı fıtratına yönelik tehditlerin önüne ekip çekmiş olacağız. Bu konuyla ilişkin çalışmaları arkadaşlarımız eş kollarıyla kararlı bire bir şekilde sürdürüyorlar. İnşallah Türkiye yüzyılını da kadınlarımızla düz yazı edeceğiz.”

Erdoğan, Gaziantepli kadınların sükse öykülerini dinledi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Polar Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy, Antarktika’ya 2017’dahi başlatılan önceki seferden bugüne elde edilen başarıları ve 2023’te yapılacak 7. sefere ait bilgileri paylaştı.

İş insanı Türkan Jülide Konukoğlu ise Gaziantep’e başmaklık kutnu kumaşının yeniden keşfine ilişik yaptığı çalışmaları ve Kutnia markasıyla 68 ülkede yaptığı faaliyetleri anlattı.

Erdoğan, 2023’te yapılacak 7. Millî Antarktika Bili Seferi’hangi ilgili, “Galiba bu eskimemiş gidişinize Hırslı Varlıklı katılacak. Benden yakında müsaade aldı, ‘Gidebilir miyim?’ dedi. Dedim ‘Ne gelmek. Hayırlısı.’ Gerçi o antlaşma elan Takım Başkanvekili olmamıştı.” dedi.

Geminin çalışmalarının normalde 30 dönem sürdüğünü ancak 7 günün Antarktika istasyonlarını müzakere ve Türkiye temsili amacıyla yeterli olacağının belirtilmesi konusunda Erdoğan, “Hayırlısı.” yanıtını verdi.

Gaziantep’te elektrik gösteren Şölen Çikolata’nın CEO’su Elif Güdücü birlikte 33 yılık firmalarının dünyaya ihracat yaptığını belirterek, yatırımlara devam edeceklerini söyledi.

Şiir dinletisi sunuldu

Reisicumhur Erdoğan, Paralimpik Milli Yüzücü Sevilay Öztürk amacıyla “Bu var evet, bu öfke. Bu neler yapıyor, neler. Bizim yapamadığımızı bu balıktan aldığı ilhamla yapıyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’dan mevrut Feyza Aksungur, 2011 yılında ahiret yolculuğu eden Cumhur Reisi Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’a Allah’tan rahmet dileyerek, ilahi okudu.

Program, saz şairi Yiğitlik Bayazıt’ın “Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dayalı” isimli şiirinin dinletisiyle bitmeme etti.

Share: