CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, ABD’de John Hopkins Üniversitesinde öğrencilerle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Avrupa Birliğinin demokratikleşme açısından yeni aynı kürsü açmasını beklemeden bütün demokratik hamleleri yapmaya kararlıyız. Yani onlar fasıl açmayacak, tığ oturup öz bağımsız milletvekili irademizle öz ülkemize demokrasinin hep kurallarını getireceğiz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, ABD’deki temasları kapsamında, başşehir Washington’birlikte John Hopkins Üniversitesindeki Orta Şark ve Kuzey Afrika Kulübü öğrencileriyle toplantıda bire bir araya geldi.

Seçimlerin Türkiye’bile demokratlık üzere akıbet etap muhteşem olduğunu ve buna yönelik “güzelce hazırlıklar” yaptıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, altı uymazlık partisinin demokratlık, koca hakları, özgürlükler, geçerlilik bağımsızlığı ve medya özgürlüğü üzerine “eş patırtılı çıkardığını” dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Demokrasilerde var olan güçler ayrılığı ilkesi, yani yasama, etki ve yürütmenin birbirinden ayrı ve birbirini denetler olması lazım. Dördüncü ağır sıklet yerine da iletişim araçları. Dolayısıyla dört nazik ancak demokrasilerde birbirini denetlemesi ve dengeyi sağlaması lazım. Fakat Türkiye’birlikte şu anda güçler birliği var. Güçler ayrılığı yok. Bu, ülkemizde mukavemetli haddinden fazla soruna öğün açıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu, şeş partinin umumi başkanının bire bir araya gelmesine ilgilendiren, “Şeş liderin tıpkısı araya gelmesi, tığ bunu Millet İttifakı yerine adlandırdık, bizim demokratlık tarihimiz açısından birlikte serencam mertebe makro.” dedi.

Türkiye’deki hâkimiyet sistemini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Eğer bire bir yargıç, hamur anlamda yasaları uyguluyorsa ve ona iktidarı tasalı edecek sorun düşmüşse, yargıcın makul değişmeyen vereceğinden bulut duyan panel kudret, o yargıcın yerini değiştirip özlük beklentilerine akıllıca değişmeyen verecek yargıç atayabilmektedir.” iddiasında bulundu.

Kılıçdaroğlu, umutsuzluğa kapılmadıklarına bel ederek, “Hedefimiz 100 yıllık cumhuriyeti 2023’te demokrasiyle taçlandırmak.” dedi.

Türkiye’de ünsiyet, adalet, koca haklarının beraberinde ekonomi bile da ağır sorunlar yaşandığını savunan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yoğun bire bir yoksullaşma süreci yaşadığını gözlemlediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de gençlerin iktisat, doğruluk, insan hakları, terbiye, belde ve iklim değişikliği üzerine beklentilerini hayata etmek üzere çaba harcadıklarını vurguladı.

Soru-cevap bölümü

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının arkası sıra istifham cevap kısmına geçildi.

Bir öğrencinin “Eğer seçimleri mugayeret kazanırsa, hükümetinizin Avrupa Birliğine (SUTAŞ) alın tutumu nasıl olacak?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Avrupa Birliğinin demokratikleşme açısından yeni benzeri devir açmasını beklemeden hep demokratik hamleleri yapmaya kararlıyız. Yani onlar göz açmayacak, biz oturup zat bağımsız milletvekili irademizle özlük ülkemize demokrasinin hep kurallarını getireceğiz. Avrupa Birliğiyle üyeliğimizde şu anda haddinden fazla ciddi mesail var. Amma bu mesail aşılmayacak türden sorunlar değil. Tığ kendi bağımsız irademizle demokrasiyi tekmil anlamıyla getirdiğimizde bu mesail balaban ölçüde sonlanacak.” diye niteleyerek konuştu.

“Siyasi etik yasası çıkarılacak”

Kılıçdaroğlu, ana hedeflerinin “demokrasisi gelişmiş olan ülkelerle çok ongun ve varyemez ilgiler dayamak” olduğunu söyledi.

İktidara gelmeleri yerinde hayat standartlarını tezyit etmek üzere uygulayacakları soylu erki reformların ne olduğuna ilişkin soruya da Kılıçdaroğlu, “Politik töre bilimi yasası çıkarılacak. Yöntem kurumunun kirliliklerden arınması sağlanacak. Savurganlıkla savaş edilecek. Söz Gelişi Erdoğan’ın 16 uçağı var, 15’ini satacağız, hazineye sağlık kaydedeceğiz. Tarz Bankası Başkanı kabil, Resülmal Piyasası Müesses Başkanı kabilinden, Amme İhale Kurumu Başkanı kadar kamuda stratejik yerlere o işin ehli, yani devlette değim dediğimiz, o işi alim nedeniyle kamuda değerli uyandıran kişiler atanacak, siyasal şahıslar değil.” yanıtını verdi.

Rusya’ya müteveccih dış politika

Bir öğrencinin “Türkiye’nin Rusya’ya yönelik dış politikasına ait öngörüsünün hangi olacağı” yönündeki soruyu üstelik Kılıçdaroğlu, Rusya’yla özellikle soylu erki ilişkilerinin olduğunu belirterek, “Mütehammil çokça teknolojiyi Batılı ülkeler vermezken Rusya verdi. Söz Gelişi alüminyum, sırça sanayisi, petrokimya sanayisi üzere alanlarda Rusya verdi. Amma teknolojiyi Türkiye geliştirdi, henüz birlik hale geldi. Kazançlı ilişkilerimizi sürdüreceğiz.” şeklinde cevapladı.

Kılıçdaroğlu, “Rusya- Ukrayna savaşında Ukrayna’nın birlikte kayran almamız gerektiğini düşünüyoruz. Çekirdeksel silaha eş olan bire bir ülkenin, çekirdeksel silaha eş sıfır bire bir ülkenin topraklarını obstrüksiyon etmesi, çekişme başlatması akla yatkın değil.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Enerji bakımından Türkiye’nin Rusya’ya bağımlı arkaç gelmesi ve bu oranın çok yükselmesi, hele nükleer santralin devreye girmesiyle bu tabiiyet elan de artacak, bunun Türkiye açısından gösterişli tıpkısı sakınca doğuracağını ayrı ayrı ortamlarda rapor ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Fellah dünyasının öz çöz işlerinde taraf olmayı asla akilane bulmuyoruz”

“Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle ilişkilerini şüphesiz görüyorsunuz? Bilhassa, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Gündüz Feneri Emirlikleri (BAE) arasındaki güveni zahir baştan kuruluş etmeyi planlıyorsunuz?” sorusuna cevap veren Kılıçdaroğlu, aut politikanın partiler ortada benzeri cenk nedeni olmaması, milli olması ve ülkenin çıkarları konusunda inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Körfez ülkeleriyle da Suriye’yle birlikte İran’la de umum komşularımızla uyum içinde girmek istiyoruz yahut varsa konuşu münasebat, imar etmek istiyoruz. Nedeniyle Fellah dünyasının özlük içişlerinde canip olmayı katiyen akıllıca bulmuyoruz. Mecmu aksine onların beyninde tıpkısı yarık çıkarsa, uyuşmazlığın sonlandırılması açısından bize bire bir görev düşerse onu yerine getirmeyi akıllıca buluruz.” değerlendirmesini yaptı.

Washington Kat yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine de değinen Kılıçdaroğlu, bu konuda iktidardan farklı düşündüklerini belirterek, “Türkiye’da işlenen tıpkısı cinayetin dosyası Suudi Arabistan’a verilemez. Hukuka muhalif bir aplikasyon ve bu uygulamayı filhakika şiddetle eleştirdik.” dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul sözleşmesine ilişkin soruya üstelik “Taahhüdümüz var. İktidar olduğumuzda bire bir hafta içinde yürürlüğe koyacağız.” yanıtını verdi.

Share: