Bursa ve belde illerde yıpranmamış yetişek öğretim yılı başladı

Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Eskişehir’üstelik yeni yetişek tedris yılının başlaması dolayısıyla öğrenciler dersbaşı yaptı.

Bursa’de, bin 949 okulda 658 bin öğrenci ve 43 bin öğretmen 2022-2023 yetişek tedris yılının başlamasının heyecanını yaşadı.

Merkez Nilüfer ilçesinde Martir Sıtkı Rahat İlkokulu’ndaki törende, İl Milli Terbiye Müdürü Serkan Dolgunca, geçmiş ibret zilini çaldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat da yayımlandığı mesajda, kalkınma ve gelişme uğrunda, ülkelerin en şişman gücünün eğitimli, nitelikli ve aktif insan varlığı olduğunu kaydetti.

Balıkesir

Balıkesir’birlikte eşkal Altıeylül ilçesindeki Senet Erdayı İlkokulu’nda düzenlenen merasim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, öğrenciler türkü okudu, ahali oyunu ve piyano gösterileri sundu.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ilk ibret zilini çaldı.

Şıldak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cemi terbiye kadrosuna ve velilere yetişek öğretim döneminin muvaffakiyet komple geçmesi temennisinde bulundu.

Kentin ateş parçası bire bir yetişek kadrosuyla bakir döneme hazır olduğunu vurgulayan Şıldak, “183 bin öğrencimiz, 13 bin öğretmenimiz ve ilkokullara yeni başlayan 15 bine yakın öğrencimizle eğitim bilimi trafiğimiz başladı.” dedi.

Bilecik

Bilecik’te 36 bin 200 öğrenci, evvel öğüt zili öncesi velileriyle okullara geldi.

Ilbay Kemal Kızılkaya, Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen törende, eğitim öğretim döneminin çocuklara ve ailelere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Çeşitli gösterilerin sunulduğu merasim, 4. derslik öğrencilerinin okula kullanılmamış başlayan 1. dershane öğrencilerine hediyeler vermesiyle sona erdi.

Yalova

Yalova’de 201 meslek, 2 bin 485 sınıf, yaklaşık 3 bin 500 hoca ve 50 bin mektepli, 2022-2023 eğitim ve tedris yılına düzenlenen törenle başladı.

15 Temmuz Demokratlık ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun arkası sıra 19 Orak Ayı İlkokulu’nda düzenlenen törende, öğrenciler koşuk okudu, halk oyunları gösterisi sundu.

Ilbay Muammer Erol ve tören düzeni üyelerinin ilk ibret zilini çalmasının ardından sınıflarına giren öğrenciler, dersbaşı yaptı.

Çanakkale

Çanakkale’bile birlikte Kordon Boyu’ndaki Truva Atı önünde küçümseme düzenlendi.

Ardından Milli Terbiye Müdürü Ferhat Yılmayan tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı çelenk sunuldu.

Törene, Ilbay Yardımcısı Hakkı Detaylı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale genelinde 82 bin 993 mektepli dersbaşı yaptı.

Eskişehir

Eskişehir’de Sultandere Yaşam Merkezi’nde planlı törende Vali Erol Ayyıldız, kentin seçme alanında olduğu gibi yetişek alanındaki çalışmaların bile müstacelen hayata geçmesi üzere bilcümle imkanları seferber ettiklerini belirtti.

DOĞRU Öğür Eskişehir Mebus Nabi Avcı ise kentin kullanılmamış terbiye talim yılına, geçmiş yıllara bakarak çok henüz dolgunca hazırlandığını, bunda birlikte Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyduğu meslek bazlı bütçe yönetimi sisteminin haddinden fazla şişman payının bulunduğunu dile getirdi.

Bu sene ilk kez uygulanmaya başlayan hele köy okullarında asgari 10 öğrenci şartının 5’e indirildiğini tabir eden Avcı, şunları kaydetti:

“Böylecene Eskişehir’da 12 karye okulumuz üstelik yetişek öğretime açılmış oldu. Eğitimcilerin çok ongun bildiği benzeri esas, genişlik gani okul eve yer yakın olan okuldur. Zımnında, Milli Eğitim Bakanlığının bu kararı ve uygulaması inşallah eğitimin kalitesini da direkt etkileyecek. Türkiye’dahi terbiye alanında dahi çokça gösterişli benzeri ağızsız inhina yaşanıyor. Dershane sayılarımız beş altı kat arttı. Hoca başına sakıt mektepli ortalaması 60’lardan, 20 sene öncesine bakarak 70’lerden 23 düzeyine indirildi. Öğretmenlerimizin zat şartlarında müspet, yavaş tensikat yapıldı.”

İl Milli Terbiye Müdürü Pervin Adap birlikte Eskişehir’bile 504 okulda 145 bin 98 mektepli ve 11 bin 865 hoca ile eğitim bilimi öğretim dönemine başladıklarını aktardı.

Share: