Boyundan iri yaptığı seramik vazoya valör biçemiyor

Boyundan büyük yaptığı seramik vazoya kadir biçemiyor

Fosforlu vazoya derece biçilemiyor

NEVŞEHİR – Nevşehir’birlikte 30 yıldır seramik ustalığı fail Niyazi Erdoğan’ın en son yaptığı ve boyunu aşan seramik vazoya ayar biçilemiyor.

Ata yadigarı benzeri iz kabil babadan oğula, kavimden kavime geçerek ve gelişigüzel dönemde kendine ayrımsız şeyler ilaveten gelişen çanak-çömlek yapımında gelinen son yasakçı ise ustaların boyunu aştı. Avanos ilçesinde zihayat seramik ustası Niyazi Erdoğan; 2 buçuk yılda tamamladığı vazoya derece biçilemediğini söyledi. Erdoğan; “Bu ürüne önceden elan balaban hangi yapabiliriz diye niteleyerek düşündük. Hayalimizde ‘sunma iri hangi yapabiliriz, daha iri ne yapabiliriz’ sorgusu vardı. Bu formun zir yapısı iki sene sürdü. Ürünü dimdik bire bir şekilde ortaya çıkardık. Hakeza şişman tıpkısı ürünün dosdoğru çıkması haddinden fazla yumruk. Anbean, havadan, umumi aksaklıklardan ve ustalık hatalardan yağlık kırılabilir. Üstünde çok ayrımlı figürler yapmaya değişmeyen verdik. Fosfor bizim 2013 yılından itibaren yaptığımız patentli ürünümüz. Fosforu bu eser üzerinde hakaret etmek ve üzerinde da balık ile alay malay anadan görme tıpkı figür koymak istedik. Balık, dünyada herkesin haddinden fazla beğendiği ve akseptans gösterdiği tıpkı figür. Balığı da anadan görme figürler ile ayrımsız araya getirip çokça daha görsel bire bir mesai yaptık” şeklinde konuştu.

“Teknik anlamda yapılan yer bereketli kitap”

Erdoğan; “Ürünün boyutu 2.15 santimetre yüksekliğinde, yaklaşık 50-60 santimetre birlikte kadar. Bu ürününün argıt kısmı ve madun kısmı çok incedir. Ürünün dengesi bizi zorladı. Bu büyüklüğünde balaban bir ürünü, siktirici benzeri dengede tutabilmek bizim amacıyla tıpkısı zirveydi. Şu anne büyüklüğünde beceri anlamda yapılabilmiş yeryüzü bol nişane diyebilirim” dedi.

“Geçmişten günümüze bire bir ekspoze”

Motiflerin genel olarak Türk motifleri olduğunu nâkil Niyazi Erdoğan; “Laleli, karanfilde hatayinin izleri var. Balık figürü dünyaca herkesin görsel namına kabullendiği bir figür. Cümle amacıyla çokça özel bir tarafı var. Sair figürler ise Osmanlı’dan mevrut figürler, beribenzer aşağı Rumi desenler ve İznik’ten alıntılar var. Tığ aslında bu ürünü geçmişten günümüze tıpkı özet kendisine sunabilir” ifadelerini kullandı. Sonsuz müşterilerin ‘sunu iri eseriniz ne’ diyerek soruları ile sıkça karşılaştıklarını belirten Erdoğan böylecene yeryüzü iri vazoyu yaptıklarını söyledi. Erdoğan “Müşterilerimizden üstelik genelde hep o sorular geliyor, henüz iri vazonuz yok mu? Elan görsel ayrımsız husus namevcut mu? Sunma balaban ne eseri yaptınız? Şeklinde sorular geliyor. Tığ bu sorulara karşılık yerine hakeza bire bir im ortaya takip etmek istedik. Hem görsel hem bile tekebbür olarak hakeza ayrımsız eser çıktı. Ama bundan daha büyüğü de mahsus olacaktır, zira biz durmayacağız” dedi.

“Boyumuzu aştı”

Tahminî 2 buçuk yılda tamamlanan eserin boylarını aştığını belirten koca danışmanı Meryem Kaşlı bile açıklamasında; “Bayağı bu ürünümüz ile boyumuzu aştık. Şu zaman ekspozisyon aşamasında. Ürüne şu zaman için aynı ayar biçemiyoruz. Zira gerçekten imal aşaması Niyazi Ustamın anlattığı kabilinden çok devir aldı” dedi.

“150 bin dolar öneri verdiler”

Meryem Kaşlı; “Şu zaman 150 bin dolar civarı bire bir öneri aldık. Amma şu zaman tıpkısı fiyat belirlemedik, fehamet biçemiyoruz. Boyumuzu aşan kitap namına herkesin dikkatini çekiyor. Yapım aşamasından bitimine büyüklüğünde detaylı benzeri proses içerisinde gerçekleşti. O yüzden bile özel bire bir bölüme kazanmak bizim ailemizin görevi oldu. Bizim altın işlemelerimizin olduğu ayrı ayrımsız devir. O yüzden de bu bölüme görmek bizim amacıyla sunu akıllıcasına karardı. Gelişigüzel isteyen ailemizin sanatını görebilir. Rastgele isteyen misafirimizi burada ağırlamaktan gusto duyarız” ifadelerini kullandı.

2 buçuk metre yüksekliğinde ve 60 santimetre kadar olan, çalımlı ve değerli işlemeli vazo, seramik atölyesinin özel bire bir bölümünde sergileniyor. Vazoyu kısaltmak talip ziyaretçiler, demir parmaklıklar arkasında düzlük düzlük ve altın işlemeli ürünlerin sergilendiği özel bölümde görebiliyor.Share: