Edremit Tezkere Fuarına katılan 5 konuşmacıya sormaca

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde bu sene 5’inci düzenlenen mektup fuarında konuşma özne Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Çıban, CHP Mersin Mebus Büyük Mahirane Başarır, CHP Balıkesir sakat Milletvekili Mehmet Tamlık, Erek Akbaş ve Yavuz Akıllıca Demirağ karşı ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı amaç ve düşmanlığa heveslendirme ve aşağılama’ suçlamalarıyla sormaca başlatılırken, DOĞRU Öğür Edremit İlçe Başkanlığı üstelik şikayette bulundu.

Edremit Belediyesi tarafından Gazeteci Necdet Saraç’ın genel koordinatörlüğünde 5’inci mektup fuarı düzenlendi. 13 Ağustos’ta başlayan ve 9 aktarılma süren 5. Edremit Kitap Fuarı’na 200’e mümasil edip, 60’a andıran kitabevi katıldı, 40’a andıran görüşme yapıldı. Fuara katılan Garaz Deniz Kazı’ın Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik namına ‘Diktatör, zammı, zulmü, katliamı dayatan hükümet’, CHP Balıkesir bozuk Milletvekili Mehmet Tekmil’ün ‘Faşizme karşı sokağı boş bırakmamalıyız’, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Başlangıç’ın ‘El düşmanı, karı düşmanı, iştirakçi düşmanı faşist iktidar’, Yazar Çetince Tamam Demirağ’ın ‘Yargılanacak, yargılanmamak amacıyla hatır sağlığı durumunda değil diye niteleyerek tabir alacak’ söylemleri ile CHP Mersin Milletvekili Büyük Dirayetli Başarır üstelik İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Aristokrat’ya yönelik adına, ‘Birçok nazır, milletvekili yargılanacak fakat Süleyman Aristokrat hususi yargılanacak, ona af yok’ söylemleri güven kayıtlarına girdi. Bu söylemler karşı Cumhuriyet Altını Savcılığı vasıtasıyla  ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı garaz ve düşmanlığa motivasyon ve aşağılama’ suçlamalarıyla anket başlatılırken, DÜRÜST Öğür Edremit İlçe Başkanlığı üstelik şikayette bulundu.

‘KİTAP FUARI DEĞİL, KÜFÜR FUARI’AK Öğür Edremit İlçe Komutan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ekip Başkanı Uğur Tuna, yer ve ilçelerde düzenlenen kitap fuarlarının, festivalleri ekin civar kültürü amacıyla kebir olduğunu belirterek, “Elbette kim MHP’li, SELIM Partili, İYİ Partili, Cumhuriyet Altını Ahali Partili belediyelerde betik fuarı düzenleyecektir. Betik fuarı boşaltmak filhakika olması müstelzim bir iştir. Fakat Edremit Belediye Reisi tezkere fuarı düzenlemedi, ‘küfür fuarı’ düzenledi. Zımnında 9 günlük bir betik fuarı dünyanın hiçbir durumunda olmadığı kabil bizim ülkemizde dahi yoktur. Kitap fuarı adı altında devlete ve millete sövmek hiç kimsenin haddi değildir” dedi.’TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’Edremit YANLIŞSIZ Öğür İlçe Başkanlığı adına 5 dil cambazı hakkında şikayette bulunduklarını tamlayan Tuna, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şu kapsam çokça sıkıntı donör ve çokça manidardır. Betik fuarı adı altında mevrut konuşmacılar, geçmişten günümüze ve Türkiye’birlikte yasa dışı örgütlerle teşrikimesai olan insanlardan mütevellidir. İsimleri üstelik zaten müddeiumumilik kalemine girmiştir. Nedeniyle Edremit’te yapılan mektup fuarı ‘küfür fuarı’ adına özlük işlevini namına getirmiştir. Devlete ve millete, hele dahi Sayın Cumhurbaşkanımıza güç hakaretler yazar, İçişleri Bakanımıza kırıcı hakaretler ettirerek, pusula fuarı adı altında devlete ve millete küfredilmiştir. Devletimiz hususiyet kendisine gereğini yapacaktır. Takipçisi da olacağız. Bildirme kısa süre içerisinde de sonuçlanacağına inanıyoruz.”Share: