Bilecik’in Osmaneli ilçesinde alüminyum fabrikasının temeli atıldı

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ” Türkiye’birlikte şu anda ruz paneli üretimi yıllık kapasitesi 7 gigavat. Eksantrik bire bir ifadeyle 7 bin megavata ulaştı. 7 bin megavat hangi buyurmak? Dünyada dördüncü sıradayız. Geri sıfırdık, zaman dördüncü sıradayız. Deminden AYDE’nin ve farklı tesislerin devreye girmesiyle inanıyorum ve tez ediyorum ki 2023’ün böylecene dünyada üçüncü sıraya oturacağız.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın üstelik katılımıyla düzenlenen AYDE Alüminyum firmasına ilgili fabrikanın asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, bu yatırım bittiğinde evcil ve yenilenebilir kaynaklara dair enerji planlamasının yer evire çevire göstergelerinden olacağını söyledi.

Tesisin, tüketeceği enerjinin tıpkı bölümünü ihtimal dahi tamamını sıra panellerinden karşılayacağını tamlayan Dönmez, şöyle devam etti:

“Antrparantez burada üretilecek profiller bile gine bizim güneş santralci panellerimizde kullandığımız asıl elemanlarımızdan biri. Çokça değil, bundan 5-6 sene ilk Türkiye’birlikte güneş paneli üretimi serian dakikasında yok denecek büyüklüğünde azdı. Yerlilik oranı farklı olmakla alay malay bugün 20’yi çok sıra paneli üreticimiz var. Alelhusus Avrupa’nın, Ölçülü Doğu’nun genişlik büyük güneş paneli fabrikasına geldiğimizde Ankara’de geçtiğimiz iki sene önce hizmete almıştık, o bile devam ediyor. Türkiye’de şu anda zaman paneli üretimi yıllık kapasitesi 7 gigavat. Ayrıksı benzeri ifadeyle 7 bin megavata ulaştı. 7 bin megavat hangi buyurmak? Dünyada dördüncü sıradayız. Geri sıfırdık, bugün dördüncü sıradayız. Deminden AYDE’nin ve farklı tesislerin devreye girmesiyle inanıyorum ve kanıt ediyorum kim 2023’ün sonunda dünyada üçüncü sıraya oturacağız.”

Bakan Dönmez, bu tesiste üretilecek panellerin evlerin, iş yerlerinin çatılarında, tarlalarda kullanılacağını anlattı.

Türkiye’üstelik yenilenebilir kaynaklara dayalı yerleşmiş güçlükle yüzdelik 54 seviyesine ulaştığını vurgulayan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda bire bir da lisanssız kapsamında özlük elektriğini öz ortaya koymak üzere benzeri imkan bilinen. Kilolu dahi ayrımsız istem, temenni var amma geçtiğimiz haftalarda EPDK bire bir aranjman yaptı. Maalesef bazıları eliyle bile haksız ve yersiz yere eleştirildi. O aranjman hukuka akıllıca ve köken üreticinin, hakikat tüketicinin, sanayicinin, çiftçinin haklarını destek olmak, fırsat eşitliğini herkese temyiz etmek namına yapılmış tıpkısı uygulamadır. O açıdan o uygulamanın yerinde olacağını ve taleplerin dahi buna göre acilen artacağını rahatlıkla söyleyebilirim ki şu anda 8 bin 664 megavata ulaştık. Bunun az daha 7 bin 400 megavatı üstelik lisanssız kapsamında zat elektriğini sağlamak üzere kurulan tesislerden oluşuyor.”

Dönmez, temeli atılan fabrikayla arttırma 70 şahsiyet istihdam sağlanacağını ve 12 ayda üretime başlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

“Emekçi kardeşlerimize savuşturmak kapısı olacak”

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank dahi 5 zaman ortamında 3 asıl atmayı yetiştirip bu törenleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye’yi ekleme altın üretimle kalkındırmak istediklerini anlatan Varank, “Türkiye’nin ajandası istihdam, istihsal, dış satım olsun istiyoruz. İşte buradaki müteşebbis arkadaşımız burada ürettiği ürünlerin yüzdelik 65’ini ihraç edecek. Alüminyumu matlup, sıra paneli çerçevesi kabil ilişik kızıl aynı işe dönüştürecek, ülkeye döviz kazandıracak. Buradaki amele kardeşlerimize savmak kapısı olacak. Biz bunun derdindeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Bu işlerin yalnız başına olmadığını vurgulayan Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ego bu OSB’yi yatırıma amade kuzuluk getirmesem, buraya krediyi sağlayıp buradaki kamulaştırmaları, altyapıları yapmasam, bu arkadaşımızın isteklendirme belgesini vermesem bu yatırımlar bile öyle yerden kendiliğinden bitmiyor. Bizim bu desteklerimiz yardımıyla hareket insanlarına, yatırımcıya verdiğimiz destekler yardımıyla oluyor amma biz bunlarla çalım duyuyoruz. Bu destekleri vermeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’nin rotasını Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde envestisman, istihdam, istihsal ve ihracatta tutmaya devam edeceğiz. Bu envestisman ‘hayırlı hayırlı olsun’ diyoruz. İnşallah hemen iktisadi katkısı değil, zaman paneliyle abuhava değişikliğine de ulama sağlayacak bir envestisman. Bu manada müteşebbisimizi kutluyorum.”

AYDE Alüminyum Umumi Heyet Başkanı Doğan Zaimoğlu’nun konuşmasının ardından tören düzeni üyelerince butona basılarak fabrikanın temeline geçmiş masraf döküldü.Share: