Bakan Fatih Dönmez sonuç durumu açıkladı: Saf gazda bu şita bastırık yaşamayacağız

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın üstelik katılımıyla Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın esas atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi. Fabrikanın mecmu sığa işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin dizayn ve melfuf değeri efdal yapıt konusunda da şanlı tıpkı boşluğu dolduracağını söyledi.

“TEDARİKÇİLER PROGRAMA UYDUĞU SÜRECE BU HAYAT SIKINTISIZ GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne çıkan ayrımsız il olduğunu anlatarak, “Alelhusus mermer rezervinde evvel 10, üretiminde evvel 15 şehir arasında vadi alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu daha dahi pekişecek. Biliyorsunuz akıbet dönemde Avrupa’birlikte benzeri erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem hazırlık hem da fiyatlandırma üzerine okkalı benzeri darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur tabii gazın tüketimiyle ilişik konularda türlü yaptırımlar hayata geçirdiler. Gerek boru hatlarımız lüzumlu LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse bile düzlük altı doğal gaz depolama tesislerimizle bu anlamda oldukça ferah bire bir durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı sıkıntı yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

“100 LİRALIK FATURANIN 80 LİRASINI ÇAP KARŞILIYOR”

Fiyatlar üzerine Türkiye’nin de dünyadaki gelişmelerden olumsuz etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada üstelik artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini yeryüzü örgen ıskat etmek amacıyla sübvansiyonlarımızı, aynı ayrıksı deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Natürel gazda yüzde 80 oranında sübvansiyon uyguluyoruz. Yani 100 teklik benzeri faturanın 80 lirasını biz büyüklük namına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: