Başkale’deki depremzedeler konutlarına kavuşuyor

Başkale’deki depremzedeler konutlarına kavuşuyor

VAN İran’ın Hoy kentinde önceki sene meydana mevrut 5,9 büyüklüğündeki depremin yıkıma sebep olduğu Van’ın Başkale ilçesindeki depremzedeler, Şişko Basamak İdaresi Başkanlığı yoluyla yaptırılan villa tarzı eskimemiş evlerine kavuşuyor.

İran’üstelik 23 Gücük Ay 2020’de yaşanan sarsıntıdan etkilenen, 10 kişinin hayatını kaybettiği, 67 kişinin yaralandığı Özpınar Mahallesi’nde evleri hasar gören aileler üzere TOKİ tarafından 75 konut inşa edildi. Halkın hayvancılıkla geçimini sağladığı mahallede, ahırları yıkılan depremzedeler üzere 16 ahırın inşaat çalışmaları da tamamlandı. Depremzedeler, afetlere dayanıklı çelik konstrüksiyondan yapılarak oturuma amade getirilen konutlara yerleşmek amacıyla ahit sayıyor. Zaman yapılacak ad çekme çekimiyle eskimemiş evleri belirlenecek olan depremzedeler, kasım ayının önce haftasında yapılması planlanan anahtar teslimiyle sıcak yuvalarına kavuşacak.

“Konutlarımız haddinden fazla evire çevire oldu”

Özpınar Muhtar Cezmi Aslan, devletin tekmil imkanlarıyla yanlarında olduğunu söyledi. Kura çekimiyle depremzedelerin evlerine kavuşacağını tamlayan Arslan, “Yoz çokça mutluyuz. Konutların yapıldığı düz az buçuk köyden uzak, bu nedenle cami ve Kur’an kursu binasının birlikte buraya yapılmasını istiyoruz. O da haddinden fazla bol tamam. Yetkililer mail zamanda evlerimizi tasdik edecek. Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, AFAD Başkanı, ilbay ve kaymakamımıza köylülerim ve depremzedeler adına çokça teşekkürname ederim. Cenabıhak devletimize bozulma vermesin” diye konuştu.

Hak sahibi Ahmet Aslan ise devletin kendilerine topluluk çıktığını belirterek, “Çok mutluyuz. Konutlarımız çokça güzelce oldu, çok beğendik. Bunun yanı sıra ahırlarımız bile yapıldı. Hayvanlarımızı çadırlarda barındırıyorduk, hayvanlarımız de ısıdam yuvaya kavuştu. Cenabıhak yetkilerden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Share: