Ankara’da sakim saatte metrekareye 12 kilogram yağış düştü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Gelgel Durum Uzmanı Yusuf Temiz Yavuz, Ankara’da canlı olan sağanağa ait, “Buna ‘kararsızlık’ yağışı diyoruz. Yaz aylarında tanıdık karakteristik bir yağış. Kuvvetli göze geliştiğini gördük. Yağış düz yerlerde kusurlu saat içre metrekare başına 10-12 kilogramlık yağmur düştü.” dedi.

Ağır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkentte öğleden sonraları etkili olan sağanak ve fırtınaya ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Bu türlü yağışların hele Ankara ve çevresinde yaz aylarında faal olduğunu, gücük sürede efdal miktarda yağışın görüldüğünü ve ardından kesildiğini anlatan Ağır, “Buna ‘kararsızlık’ yağışı diyoruz. Yaz aylarında görülen karakteristik benzeri yağmur. Kuvvetli hücre geliştiğini gördük. Ankara’nın batısından başlayıp çabuk şekilde Pursaklar bölgesinde etkin oldu. Yağış düz yerlerde sakat saat zarfında metrekare başına 10-12 kilogramlık yağmur düştü.” bilgisini paylaştı.

Meteorolojik tahminlerin de bu yönde yağış görülebileceği yönünde olduğunu anımsatan Ağır, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki 1-2 saat içerisinde kuzey kesimler, Ankara- Çankırı arasında bire bir hacim daha yağış yaşanmasını bekliyoruz. Ancak önümüzdeki eyyam üzere Ankara ve çevresinde yağmur beklentimiz yok. Boş ayrımsız havanın hakim olacağını öngörüyoruz.”

Share: