Ankara haberi | Ankara’da kem saatte metrekareye 12 kilo yağış düştü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Çekicilik Adisyon Uzmanı Yusuf Aydınlık Zor, Ankara’da etkin olan sağanağa ilgilendiren, “Buna ‘kararsızlık’ yağışı diyoruz. Yaz aylarında tanıdık karakteristik bir yağış. Sağlam hücre geliştiğini gördük. Yağış alan yerlerde natamam saat süresince metrekare başına 10-12 kilogramlık yağış düştü.” dedi.

Müşkül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkentte öğleden sonraları faal olan sağanak ve fırtınaya ait değerlendirmelerde bulundu.

Bu nev yağışların özellikle Ankara ve çevresinde yaz aylarında faal olduğunu, gelişmemiş sürede yüksek miktarda yağışın görüldüğünü ve peşi sıra kesildiğini anlatan Zor, “Buna ‘kararsızlık’ yağışı diyoruz. Yaz aylarında görülen tipik tıpkı yağmur. Sağlam hücre geliştiğini gördük. Ankara’nın batısından başlayıp hızlı şekilde Pursaklar bölgesinde etkili oldu. Yağmur düzlük yerlerde fire saat içinde metrekare başına 10-12 kilogramlık yağmur düştü.” bilgisini paylaştı.

Meteorolojik tahminlerin bile bu yönde yağış görülebileceği yönünde olduğunu anımsatan Zor, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki 1-2 saat içerisinde kuzey kesimler, Ankara- Çankırı beyninde ayrımsız miktar henüz yağmur yaşanmasını bekliyoruz. Fakat önümüzdeki eyyam üzere Ankara ve çevresinde yağış beklentimiz namevcut. Münhal bir havanın hakim olacağını öngörüyoruz.”

Share: