Adıyaman’da ‘Cennet Hurması’ hasadı başladı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Trabzon Hurması namına birlikte tanıdık Cennet Hurmasının hasadına başlandı.

Vitamin ve mineral açısından az çok ensesi kalın olan ve bir nice hastalığa cebin havari ve otama edici özellikleri olduğu bilinen ‘Trabzon Hurması’ hasadına Gölbaşı ilçesine sadık Bağlarbaşı Köyü’nde başlandı.

Her güzeşte sene üretim alanı artırılarak mail tıpkısı gelecekte Gölbaşı ilçesinin pop ekincilik ürünleri arasında yerini alacak olan hurma hasadına Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Karşılaştırma, Mekân Belediye Başkanları ve çiftçiler katıldı. Hurma bahçesini gezerek, hurma hurmaları dalından koparan Ilbay Mahmut Çuhadar, hurmanın üretimi ile hasat, bölümleme, paketleme ve atıf işlemleri karşı bilgelik alıp, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Hurma üretiminin rastgele geçen yıl artırılarak Gölbaşı ilçesinin tarımı ilkin gelmek üzere sosyo-soylu erki yapısına kısık katkılar sağladığını belirten Ilbay Mahmut Çuhadar, “Gölbaşı ilçemizde bu sene hasadı başlatmış bulunuyoruz. Hasadın bereketli olmasını diliyorum. Gölbaşı ilçemiz iz çeşitliliği bakımından varlıklı ve hurma üretimi amacıyla gelişigüzel yönüyle ergonomik ayrımsız iklime sahiptir. Gölbaşı ilçemiz Behişt Meyvesi kendisine aşina Hurma ile anılan aynı ilçemiz. Hurma üretiminde Türkiye’birlikte birlikte iddialıyız. Hurma üretiminde Adana’nın Kozan ilçesinden sonra Gölbaşı ilçemiz üretimde ikinci tam saha almaktadır. Mezru alanda üstelik esasen Adana ve Denizli’den bilahare üçüncü sırada düz almaktadır. Verdiğimiz desteklerle artık bu alanların daha de genişleyeceğini düşünüyoruz. Hurma üstelik rekolte değme geçen yıl biraz daha artıyor. Bu sene 5 bin dekarlık alanda tahminî 7 ile 8 bin ton hurma hasadı bekleniyor. Hasadın üreticilerimize aynalı ve artımlı olmasını diliyorum. Çiftçilerimizin zirai gelirini yükseltmek ve meyveciliğin gelişmesini sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla 2020 yılında 35 bin, 2021 yılında 50 bin ve bu sene de 25 bin almak üzere toplamda 100 binin üstünde hurma fidanı dağıttık. Çiftçilerimize yönelik desteklerimiz ati yıllarda de bitmeme edecektir. Hurma fidanlarının ve hasadının çiftçilerimize iyi ve hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuştu.

Hasat sonrası Ilbay Mahmut Çuhadar ve beraberindeki yıldız bilimi, Meyveciliği Geliştirme Projesi çerçevesinde çiftçilerin gelirlerinin artırılması üzere İl Hususi İdaresinin desteği ile Gölbaşılı çiftçilere 25 bin Trabzon Hurması fidanı dağıtıldı. – ADIYAMAN

Share: