Bulgaristan’daki er umumi seçme için Trakya’da 28 kasa kurulacak

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkan Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu, Türkiye’de zihayat Bulgaristan vatandaşlarını 2 Ekim’de Bulgaristan’üstelik gerçekleştirilecek erken genel seçimde fikir kullanmaya nida etti.

Zürfettin Hacıoğlu, AA muhabirine, Edirne’de 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ bile 18 gelmek üzere Tekirdağ’de 28 sandığın kurulacağına meni ederek, Türkiye’de aktif Bulgaristan vatandaşlarının yer esas koca hakkı olan latif hakkını kullanabilmeleri amacıyla mukteza ortamı seçmek için çalıştıklarını söyledi.

Hacıoğlu, “Vatandaşlarımız oylarını kullansınlar. Değme ahit söylediğimiz kadar, tığ Türkiye Cumhuriyeti’nin dışında Türk’ün oyu Türk’e diyoruz.” dedi.

Seçimde 8 partinin yarışacağını ifade fail Hacıoğlu, yapılan araştırmada hükümetin kurulamayacağı üzere civar görülerin olduğunu aktardı.

Hacıoğlu, berceste hakkının kullanmasının oylumlu olduğuna aksan yaparak, “Vatandaşları sandığa nida ediyoruz, seçme haklarını kullansınlar. Rey kullanırken dikkat edilmesi öge, maalesef artık araba ile bir nice sandıkta rey kullanılacak, biraz sandık dış. Dolayısıyla orada müzaheret alsınlar, oradaki görevlilerden. Yani fikir çevirmek istedikleri ne partiyse falsolu yapmama namına orada yardım alsınlar, yardım istesinler.” diyerek konuştu.

“Seçmenler, seçimden yoruldu”

Hacıoğlu, Bulgaristan’da 15 ayda çok seçme yapıldığını ve seçmenin artık yorulduğunu belirtti.

Bulgaristan’birlikte bundan sonra aynı hükümetin kurulması gerektiğini dile getiren Hacıoğlu, “Umarız kim seçimlerden bilahare Bulgaristan’üstelik bundan sonra tıpkısı hükümet kurulur. Seçme süreci atlatılmış peki. Çokça fazla seçim olduğu üzere çok üstelik fazla katılım beklemiyoruz. Ayrımsız önceki seçimde Türkiye’de 87 bin seçmen sandığa gitti. Bu yol 50 bini bulabileceğini düşünmüyorum ego.” dedi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler El Birliği Derneği Başkanı Erol Dağ ise bu seçimin Bulgaristan Türkleri amacıyla hayati önem taşıdığına dikkati çekti.

Tüm seçmenleri sandığa nida fail Elem, “Bulgaristan Türkleri amacıyla çokça majör olan bu intihap, orada işlek Türk ve Dindar soydaşlarımızın önümüzdeki 10 yılını etkileyecek ve biçimlendirecektir.” ifadesini kullandı.

Gençlerin geleceğe umutla bakabilmeleri için sandığa gidilmesinin önemine aksan fail Zehir, “Bulgaristan’daki demokratik ve içtimai haklarımızı kaybetmemek üzere, yurttaşlık görevlerimizi hassaslık ile adına getirmemiz gerekiyor.” dedi.

BSP görevi iadeli etmiş erken seçim kararı alınmıştı

Bulgaristan’dahi hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’bile aldığı görevi Cumhur Reisi Rumen Radev’e reddetme etmesiyle ülkede 2 Ekim’de er umumi intihap yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’bile 1989’bile komünist diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci öğün umumi seçimde düşünce kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Son Teşrin 2021’de yapılan üç genel seçimin peşi sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması zımnında bu nöbet erken umumi seçme üzere sandık başına gidecek.

Share: