Özgür Özel: Ülkenin Üstüne Binalar Yıkıldıktan Sonra Siyasal Çekişmelerin Kıymeti Kalmayacak

CHP Takım Başkanvekili Müstakil Hususi, Düzce’dahi meydana mevrut 5.9 büyüklüğündeki depreme ilişik, “Bugün Türkiye’nin bir deprem gerçeği var. Bu konunun tıpkısı zaman ilk ülkenin cins gündemi olması lazım. Ülkenin konusunda binalar yıkıldıktan sonradan siyasi çekişmelerin kıymeti kalmayacak” dedi.

Bağımsız Hususi, bugün CHP Trabzon İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan Özel, şunları söyledi:

“ÜLKENİN ÜZERİNE BİNALAR YIKILDIKTAN SONRA SİYASİ ÇEKİŞMELERİN KIYMETİ KALMAYACAK”

“Ocumak salanlara direnim birlikteyiz. Bizi tıpkı arada ihaleler, rantlar, tayinler, terfiler, ilişkiler tutmuyor. Bu partiyi benzeri arada vatan, millet, alem ve Atatürk sevgisi tutuyor. Bu sevgileri kuma olan herkesle birlikteyiz. İktidarlarında umut veremedikleri için kaçınmak salanlara, tehdit edenlere, hakaret edenlere temerrüt biriz, birlikteyiz; Trabzon’un birlikte Türkiye’nin dahi yarınlarına talibiz.

Acıyı bütün alay malay yaşadık, çok henüz büyüğü yolda. Sabahleyin saatlerinde Düzce Gölyaka’dahi 5,9 şiddetinde aynı deprem meydana geldi. Ankara’dan tıpkısı heyeti Düzce’ye akıllıcasına görevlendirdik. Zaman Türkiye’nin bire bir sarsıntı gerçeği var. Bu konunun benzeri an önce ülkenin köken gündemi olması lazım. Ülkenin üstüne binalar yıkıldıktan sonraları politik çekişmelerin kıymeti kalmayacak. O acıyı bütün alay malay yaşadık. Haddinden Fazla henüz büyüğü yolda.

“SOÇİ ANLAŞMASI NE OLDU? BUNUN HESABININ VERİLMESİ LAZIM”

Birileri çok kolaycı. Politika, bunlar yaşanmasın diye yapılır. Siz, 2019 yılında Soçi’üstelik Rusya ile barışma imzaladınız, ayrımsız tarihlerde ESIR ile Ankara Anlaşması. Türkiye’ye yıldırı saldırısı bile alınan bölgeden geldi. Havan mermisi ile vatandaşlarımız, evlatlarımız öldürülüyor, roket saldırıları ile öldürülüyor, Rusya’nın Türkiye’ye taahhüt ettiği güvenli bölgeden. O aktarılma iri başarıyı alkışlayanlar, bugün ‘Can ciğer kuzu muhasara Putin, bozukluk oradaki bu Türkiye’ye geveze odaklarını işsiz ayla getirmemiş’ demez mi? Bu soy işleri çöz politikaya aygıt ederken çok mebzul, ama haset gelince sus pus. Soçi Anlaşması ne oldu? Bunun hesabının verilmesi geçişsiz. Sazak ve İstiklal saldırılarının planlamaları bu bölgeden geldi. Aynı yandan Süleyman Soylu, an bir gol bire bir, ‘MEMLUK’nin taziyesini kabul etmiyorum’ diyor; ertesi dönme KUL’nin taziyesini Recep Tayyip Erdoğan kabul ediyor. Hangi oldu? Bunun hesabının verilmesi geçişsiz.

Mersin ve İstiklal saldırılarının planlamaları ve talimatları bu bölgeden geldi. Eylemi gerçekleştiren saldırganlar bu bölgelerden geldiler. Hangi oldu F-35? Parasını vermişiz. Pisik yavrusu gibi kapının önüne koydular Türkiye’yi. Bu onurlu, onurlu aut siyaset… Ayrımsız güç ona buna düzlük okuyacak diyerek, kendini gündemde tutaç diyerek; sallantıda, pamuk ipliğine bağlı bakanlığını kurtaracak diyerek Türkiye’nin düşürüldüğü hallere bakın.

“BİR ÇETE LİDERİNDEN AYDA 10 BİN DOLAR MAHIYE DÜZ BİR MİLLETVEKİLİ VARDI. ADINI HAFTAYA AÇIKLAYACAKTI. NEREDE BU MİLLETVEKİLİ”

Süleyman Soylu’nun memleketindeyiz. Süleyman Soylu, atanmış benzeri bakan olarak Meclis’e geliyor. Meclis’te dem gövdeyi götürdü. Bu kere birlikte gelmiş, ağza alınmayacak laflar etti. Süleyman Soylu; küfrederek, hakaret ederek, dikkatleri konusunda çekerek öyle aynı konu ediyor kim… Kendisinin söylediği laflar görseniz… İnsanın suratının bir dirhem böyle olması geçişsiz (önündeki kırmızı mikrofonu göstererek). İnsanda ar olsa suratı bu kalite olur. Söylediği küfre değil, veremediği cevaba bakın. Memleketinden kayda geçirelim bakalım; ayrımsız çete liderinden ayda 10 bin dolar mahiye düzlük bir milletvekili vardı. Adını haftaya açıklayacaktı. Nerede bu mebus? Bir haftanın üzerinden 58 hafta geçti, tık namevcut. Thodex vurguncusu Faruk Fatih Özer, parayı vurdu kaçtı. Onunla fotoğrafın var. Onunla lacerem aynı ilişik var, onun Türkiye’ye reddetme süreci tıpkı ay zarfında oluyordu birlikte bugüne kadar gecikmesinde nasıl bire bir canlı var? Umum dahi af meselesi gündemde iken paraları oraya buraya dağıtmış, erte aftan yararlanıp çıkması beklenen bu Faruk Fatih Özer, bununla ait ne senin?

Sezgin Baran Korkmaz… Ağzı ile itiraf etti, ‘Devletin en tepesinden arz aşağısına organize olduk. Gereğini yaptık’ dedi. Organize oldukları şu; ancak dışına depar kararını, malları üzerindeki hakkını kaldırdılar; çağırmış İçişleri Bakanlığı’nda konuşmuş, devrisi çağ kaçmış. Sonradan tevkif kararı yeniden alınmış. Nasıl tıpkısı ilgilendiren var senin bu Sezgin Yağmur Korkmaz ile?  Boğaziçi protestolarında Trabzonlu, Aydınlı, Manisalı, 81 vilayetten 500’ün üzerinde mektepli, ‘yıldırı örgütleri ile irtibatlı’ dedin, hep mahkemeleri strateji ettim, ikisini tutukladılar, tıpkı ay bilahare serbest kaldılar. biricik ukubet kayran namevcut. Bütünü beraat etti çocukların. O ‘terörist’ dediğin çocukların ailelerinden ne defo dilemedin?

“GELİR VERGİSİNDE, ’80 BİNE ÇIKMADAN GELİR VERGİSİNE GİRMESİNLER’ DİYORUZ”

Demin, üç ekip başkanvekili yerine ayrımsız imza attık. Aynı yasa teklifi verdik, bütçe görüşmelerinde umum birliğiyle bastıracağız. Maaşla geçinen herkesin maaşlarından dirimsel vergisi kesiliyor. Güzeşte sene tekaüt maaşı artırılırken yalvardık. Dirimlik vergisini genişlik alttaki, 32 binde bıraktılar. Cumhurbaşkanı doğru enflasyon güncellemeleri yapsa 52 bin olacaktı. İkinci dilimi 70 binde bıraktılar. 130 bin olması lazımdı. Ne oldu? 32 bin lirada olunca, 6 bin liralık maaş düz bile beşinci ayda, mayısta bir numara dilimden ikinci dilime geçti. 12 bin liralık aylik kayran, ikinci dilimden üçüncü dilime geçti. Zaman geldiğimiz noktada önerimiz şu; ‘En alt olan 32 bini 80 bin yapın’ diyoruz. Doğrusu temmuzda 52 bin olmalıydı, ’80 bin yapın’ diyoruz. Yalnız yüzde 20 versinler. Yani dirimlik vergisinde, ’80 bine çıkmadan dirimsel vergisine girmesinler’ diyoruz. ‘İkinci dilimi dahi 70 binden 200 bine çıkarın’ diyoruz. Bu, yüzde 27’lik dilim. Bunu akseptans ederlerse maaşın birçok para ise -genişlik düşük iki dilim üzere söylüyorum- yaklaşık 10 bin lira olan birinden 16 bin teklik fazla vergi alıyorlar, tamamıyla maaşları artırırken gelir vergisi dilimini güncellemedikleri için. Güzeşte senede kalıyor, sen üzerine çıkıyorsun, haddinden fazla idrak veriyorsun. Bu konuya de lütfen, hangi siyasal partiden olursa olsun vatandaşlarımız, TBMM’deki bilcümle milletvekillerinin yakasına yapışın; ‘Şu vergileri düzeltin, hastalık 1,5 mahiye aşkın vereyim, siz vaktiyle enflasyon uyarısı yapmadınız’ diyerek.

“TRABZON’UN İŞLERİNE DEĞİL, SARAYIN TALİMATLARINA BAKIYORLAR”

Trabzon, çokça eşsiz ayrımsız yer. Trabzon, hep iyesiz bırakılmış bir kent. Bazen Manisa’birlikte, Bülent Arınç’ın başbakan yardımcılığından ayrılmasından sonraları AKP’liler şöyle derdi; ‘Sahipsiz kaldık, bakanımız olsaydı hakeza olmazdı’. Trabzon’un dört kesim bakanı var. Sabahleyin 9’dan 11’e büyüklüğünde yarısını anlatamadılar. Temas düzlük tıpkı kükremek kuyusu, girdi mi çıkamıyor kimesne. Bu kadar, sorunları sıkışık mevdu, unutulmuş bire bir meydan olmaz. Türkçesi Trabzon’a vaat edilip yapılmayanlar ve bu dört bakandan beklentiler adeta adam dağın fare doğurduğu, söylenen seçme sözün hile rüzgarına dönüştüğü, tıpkısı kentin aynı partinin marifetiyle yıllardır oyalandığı ve yöntemince alaya tıpkı proses yaşanıyor Trabzon’de. Trabzon’un işlerine değil, sarayın talimatlarına bakıyorlar. Trabzonluların gözünün içine bakamayıp zenginlerin, yandaşların ve tıpkı zümrenin gözünün içine bakıyorlar. Trabzon’un içine bakmayıp başka taraflara bakıyorlar. Bilcümle Trabzonlular buna başkaldırma ediyor, bu isyanı görüyoruz.

“HEM TRABZONSPOR’UN HEM TRABZONLULARIN GÖNLÜNÜ YAPAMIYORSANIZ BIRAKIN, 6 AY SONRA BİZ YAPARIZ”

Bizim CHP yerine, site hastanelerinin finansmanına ayrımsız itirazımız var. Nedir o itiraz? Yap-işlet-torunlarına borçlarını devret yöntemini yapıyorlar. ‘Hasta garantisi verdik’ diyorlardı, pestil garantisi bulunmayan. Hangi garantisi var? Çözümleme garantisi var. Güya tahlili tavşana yapacaklar. Hangi garantisi var? Röntgen garantisi var. Sözde kurbanlık koyunların akciğer röntgenini çekiyoruz. Hangi garantisi var kardeşim? Sunulan ayrıksı tıbbi hizmetlerin garantisi var. Bu yöntemle yaptıkları şifahane büyüklük yoluyla yapılsa büyüklük yerini makul belirler, finansmanı sağlarlar, tıkandığı yerde artırır.

Gelecek dönemle ilişkin ayrımsız özdek var kim Trabzon’un mehabet hastanesine güzeşte gittim, Trabzon’un ihtiyaçlarını karşılayamayan tıpkı keyif altyapısı var ve aynı şehrin, bu kadar bindi verdiği ülkenin bu kadar boşlama edilmesi görülmemiş şeylerden biri. Trabzon kepçe ile vermiş, Trabzon’a öz kaşığı ile vermiyorlar. Trabzon tarafından şımartılmış bir kudret… Trabzon’dahi Trabzon’un takımı, Trabzonlular amacıyla evlatları kadar oylumlu; bunu görüyoruz tığ. Bu şehrin, bu takımının gönlü yapılmadan… Daha iyi bire bir kasılma, elan gündeş tıpkısı kuruluş ve şehrin, takımın rızası ile bu aksiyon olmalıdır. Hem Trabzonspor’un hem Trabzonluların gönlünü yapamıyorsanız bırakın, 6 ay bilahare tığ yaparız.

CHP namına, kuvvet olduğumuzda Trabzon’de önce işimiz, cenup yer yoludur. Tıpkısı yandan cenup belde yolu yapılırken benzeri yandan da çipo yolunu limana sıyırmak ve ihracat amacıyla çok eke olan demir yolu liman bağlantısını yapacağız. Bu, CHP’nin Trabzon sayfasının en üstünde.”

Share: