24 sene önceki nesir ettiği evinin yıkılışını izlerken kalp yoğun anlar yaşadı

24 sene ilk nesir ettiği evinin yıkılışını izlerken his meşgul anlar yaşadı

“Ego o akşam depremi rüyamda gördüm”

DÜZCE – Düzce’da yaşanan depremde vahim hasar gören 3 kıvrım binanın yadımlama işlemleri tamamlandı. 24 sene geçmiş şişman benzeri emekle inşa ettiği binanın yıkılışını izleyen Yaşar Ertuğral, o geceleyin depremi rüyasında de gördüğünü belirterek, “Yaşadığımız mıntıka hareket bölgesi. Unutmuştuk amma 23 Kasım’dahi baştan hatırladık” dedi.

Düzce’birlikte 23 Teşrinisani’dahi meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından alınan karar doğrultusunda aheste hasarlı binaların yıkımına devam ediliyor. Merkeze ilişkin Gökçeköy’da bulunan ve depremde hasar düz 24 almanak 3 katlı binada, İl Hususi İdaresi ekipleri eliyle yıkıldı. Binanın sahibi Yaşar Ertuğral, evinin yıkılışı sırasında his yoğun anlar yaşadı.

“Depremi rüyamda gördüm”

Depreme uykuda yakalandıklarını belirten Ertuğral, “Ben o şeb depremi rüyamda gördüm. Depremin neresinde, kaç saniyesinde uyandığımı hatırlamıyorum. Kalktığım kadar yere yattım. Sonraları ayağa kalktım ve hariç çıktık. Eve tün baktığımda bire bir molekül olmadığını sandım ama yetkililer baktığında sütun ve kirişlerin sarsıntıda koşa cepheli kesildiğini, ayrımsız daha 5 evet de 6 büyüklüğündeki depremleri kaldıramayacağını söylediler” dedi.

“Emeğim var”

“Bu evde 25 almanak emeğim var” diyen Ertuğral, “1998 yılında yapımına başlamıştık. 1999 depremini bile gördü. O antlaşma dal ikmal elan faaliyette değildi. O dönemde güçlendirme yapılması amacıyla usta çağırdık. Onlar de, ‘Gerek namevcut, güçlendirirsek uymazlık veririz’ dediler. O büyüklüğünde güçlüydü yani. Dikdörtgen aynı binaydı. 9 buçuk metreye 16 buçuk metreydi. Katabolizma kararı verildi. Deminden dahi yıkıldı. Bize haddinden fazla şükür bir madde olmadı” diye konuştu.

“Depremi unutmuştuk amma 23 Teşrinisani’birlikte baştan hatırladık”

12 Son Teşrin 1999’de meydana gelen depremi bile gördüğünü ifade fail Yaşar Ertuğral, “23 Son Teşrin’dahi tün saat 02.00 sıralarında uyandım. Lavaboya gittim, sonrasında su içtim ve uyudum. Bunun öncesinde miydi, sonrasında mıydı hatırlayamıyorum amma depremi rüyamda görmüştü. Bu sene rüyamda 2 evet bile 3 kez deprem görmüştüm. Yaşadığımız bölge zelzele bölgesi. Unutmuştuk amma 23 Son Teşrin’bile yeniden hatırladık. Evimin sallandığını, hasar aldığını rüyamda gördüm ama yıkıldığını görmedim” şeklinde konuştu.

Gözyaşlarını tutamadı

Zaman zaman birey anlar ruhlu, gözyaşlarını tutmakta zorlanan Ertuğral, “25 yıllık binaydı. Tadilatını daha yıpranmamış yapmıştım. Çok şükür biberli almadan çıktık. 4 çocuğum var. İkisi yatılı okuyordu. Evde oğlum, eşim ve ben vardık. El elbette, emeklerinizle yaptığınız evin yıkılışını iletilmek. Dönemin yer ongun malzemesini kullandık ama yeniden üstelik evimiz güç hasar aldı. Tanrı bir daha yaşatmasın” sözlerine ekledi.

Share: