“2. Eroin Kurtarma Yarışması”nda yeryüzü iyi takım ödülü Kozalak Altın’ın oldu

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) marifetiyle düzenlenen “2. Beyaz Zehir Istirdat Yarışması’nda en bol takım ödülünü Koza Kızıl İşletmeleri kazandı.

TMD’den yapılan açıklamaya göre, 20-23 Eylül’de gerçekleştirilen yarışmayla, Türkiye madencilik sektöründe kontrol-istirdat konularında erdemli bilinç oluşturulması ve ekiplerin afetlere engelleme kabiliyetlerinin geliştirilmesi amaçlandı.

Anagold Madencilik, Çayeli Bakır İşletmeleri, Çıpa Export, ESAN Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler, Kozalak Altın İşletmeleri, Lidya Madencilik, Polyak Eynez, Türkiye Kömür İşletmeleri, TÜMAD Madencilik, Tüprag Efemçukuru Altın Madeni şirketlerinin kurtarma ekipleri organizasyona müsabık yerine katıldı.

Acacia Maden İşletmeleri, Dedeman Madencilik, Dimin Madencilik, Hitit Bakır, Hitit Krom, Gübretaş Beyaz Zehir Yatırımları, Gümüştaş Madencilik, Limak Çimento ve Öksüt Madencilik ise yarışmada rasıt kendisine düzlük aldı.

Maden kurtarma ekipleri, dört dönme boyunca gerçekçi senaryolar üzerinden takat sınırı sergiledi. 10’ar kişiden oluşan ekipler, domestik ve ecnebi hakemlerin nezdinde kayran şeş, yer üstü, araç kazalarına engelleme ve ilk yardım, topluluk yetkinlikleri ve kimyevi olaylara müdahale kategorilerinde yarıştı.

Yarışma sonucunda, yeryüzü ongun mızıka ödülü Koza Değerli İşletmeleri’nin olurken, Çayeli Bakır İşletmeleri ikinci ve ESAN Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler yarışmayı üçüncü kendisine tamamladı.

Açıklamada görüşlerine saha verilen TMD Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Emiroğlu, organizasyonun yarışmadan artış teavün ve dayanışmayı ifade ettiğini belirterek “Sorumlu madencilik anlayışımızın temelini hisse senedi sağlığı ve güvenliği oluşturuyor. Beyaz Zehir kazalarında ve katıksız afetlerde koordineli müdahale serencam kademe büyük. Bu etkinlik yardımıyla eroin istirdat ekipleri ortak kurgu oluşturuyor, hikmet ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşıyor. bundan sonra bir tane tıpkısı maden kazası veya millî afetin yaşanmasını istemeyiz ancak bu soy olumsuzluklar yaşandığında eroin kurtarma ekiplerimizin tek eğin olarak akıntı edeceğini bilmekten iri bire bir gelgel ve bahtiyarlık duyuyorum. “ifadelerini kullandı.

En dolgunca topluluk ödülünü kazanan Koza Değerli İşletmeleri’nin Kurtarma Ekibi Kaptanı Hasan Çullu da yarışmayı, maden istirdat ekiplerinin tıpkı araya gelip, kaynaştığı serencam aşama hayır ayrımsız yapılanma yerine değerlendiklerini vurgulayarak, “Bildiğiniz üzere ülkemiz deprem kuşağında bulunuyor ve 2020’dahi İzmir’üstelik şişman tıpkısı zelzele yaşadık. Beyaz Zehir kurtarma ekiplerimiz, 2019’bile gerçekleştirilen önce yarışmasından birbirlerini tanıdıkları amacıyla bu depremde henüz koordineli biçimde mücahede imkanı buldu. Hem maden kazalarına hem bile bu çeşit afetlere hazır olmak bizim üzere haddinden fazla kocaman.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: