Yurdun ciharıyek yanından Yörükler, Ertuğrul Gazi’yi anmak üzere Söğüt’e geldi

Bilecik’te güzeşte başlayan “741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”hangi gelmek için yurdun ciharıyek yanından mevrut Yörükler törenle karşılandı.

Söğüt ilçesinde Hükümet Konağı önünde düzenlenen merasim, Kaymakam Ömer Faruk Tuncer ve Şehremini İsmet Sever’in, birçok ilden mevrut Yörük grupları karşılamasıyla başladı.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, Ertuğrul Gazi’nin Ahlat’tan Söğüt’e uzanan hümayun yürüyüşünün, Osmanlı’nın cihan devletliğine uzanan evvel adımları adına tarihte düz aldığını söyledi.

Osmanlı’nın asırlar süresince atalarından aldığı tolerans, ahlak ve erdemi, yavaş yavaş fethettiği topraklara taşıyarak huzuru ve barışı yaydığını vurgulayan Kızılkaya, şöyle devam etti:

“Türk’ün töresini ve İslamiyet’in nadir değerlerini kendine haslet edinen alperenlerin serdarı Ertuğrul Gazi, kahraman Yörükleriyle Söğüt’e otağını kurarak daraç edinmiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarını buradan saçmıştır. Bu yüzdendir ki Osmanlı’nın parçalanmamış dünyada eş gösterilen hoşgörüsü ve kahramanlığı, filizlendiği topraklarda Yörük kültürünün izlerini taşımasındandır. Yüzyıllardır olduğu kabilinden bu yıl da kilometrelerce açıktan Ertuğrul Gazi’nin otağı Söğüt’e mevrut Yörüklerimiz, değerlere sahip çıktıklarını bire bir kere daha göstermiştir. Ilkin züğürt yatağından kalkıp mevrut, kundaktaki bebeğini alıp gelen, işini gücünü ardında bırakıp gelen Yörüklerimiz kalkışmak üzere tüm hemşehrilerimize tekrardan ‘hoş geldiniz’ diyor, sizleri arz kalbi duygularımla selamlıyorum.”

“Hedefe yürürken maksat fütuhat, meram şahadet, avuntuları ise gaziliktir”

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu ise Yörüklerin yürüyüşünün ömürlük olduğunu dile getirdi.

Yörüklerin günce amaçlara değil ömürlük hedeflere yürüdüğünü dile getiren Tatlıoğlu, “Hedefe yürürken amaç fetihler, uğur şahadet, avuntuları ise gaziliktir. Bilirler ki esas tutum Kızılelma’yadır, Turan’adır, birliğedir, beraberliğedir. Bilirler ki o yolculukta asuman çadır, kayran döşektir. Bu mutlu yürüyüş bugün birlikte Balkanlar’dan Türkistan’a, Baltıklardan Afrika’ya açık tıpkı coğrafyada örgütlenen Türk, Türkmen topluluklarıyla devam etmektedir.” diye konuştu.

Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer, Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin Kütahya’nın Domaniç ilçesini yaylım, Söğüt’ü kışlak namına kullandığını hatırlattı.

O dönemde çadırdan imparatorluğa geçişin temellerinin atıldığını anlatan Özer, “3 kıtaya, 7 denize mütehakkim bizler, şerif ve soylu aynı milletin çocuklarıyız.” dedi.

Özer, Yörüklerin azamet kurma kültürüne topluluk bire bir sosyete olduğunu sözlerine ekledi.

DOĞRU Tümen Bilecik Milletvekili Yakınlarında Yağdanlık, Söğüt Kaymakamı Tuncer ve Şehremini Sever bile katılımcılara seslenme etti.

Halk oyunları ve mehterler gösterilerinin arkası sıra Hükümet Konağı önünden mehter takımı eşliğinde Ertuğrul Gazi Türbesi’ne planlı bayram yürüyüşüne, Ilbay Kızılkaya ve Milletvekili Yağcı ile beraberindekilerin yanında Bilecik Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Selen, İl Cingöz Komutanı Albay Utkulu Sandalet, İl Güvenlik Müdürü Ertuğrul Namal, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Serkan Yıldırım ve çokça sayıda yaşama katıldı.

Share: