Yüksek kesimler beyaza büründü besicilerin kış sezonu başladı

Faziletkâr kesimler beyaza büründü besicilerin kış sezonu başladı

ERZİNCAN Albeni sıcaklığının geceleri sıfırın altına düştüğü Şarki Anadolu’nun faziletkâr kesimlerde fasılalı kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kardan beyaza bürünen faziletkâr kesimlerde mevcut köylerdeki besicilerin şita sezonu başladı.

Erzincan’ın yüksek kesimlerinde kar yağışı aralıklı canlı oluyor. Erzincan- Sivas esmer yolu Sakaltutan ile Kızıldağ geçidi, Erzincan- Gümüşhane kara yolu Ahmediye geçidi ve Bayburt- Erzurum esmer yolu Kop Dağı mevkiinde sabah saatlerinde sis, karışık kar ve kar yağışı görülürken toprak beyaza büründü. Kar yağışı Erzincan’ın Çayırlı ve Kemah ilçelerinin faziletkâr kesimleri ile Munzur Dağlarında da hareketli oldu. Ara Sıra köylerde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Kar yağışıyla alay malay baharat aylarında yaylalara sâdır kucak sürüsü besleyen besicilerde hayvanlarını köylerde kâin ağıllarına getirdi. Şita sezonunu açan besiciler koyun sürülerini ağıllarda beslemeye koyuldu. Kuzuluk önlerinde mevcut karla ciltli araziye sırlar, saman bırakan besiciler günde 2 kez hayvanlarını besliyor. Antipatik havayla birlikte zamansız dünyaya mevrut kuzuların mıhlı dünyaya gelmeleri amacıyla geceleri ağılları sıcak yilbik bazen kere tutuyorlar.

Karla gelişigüzel şita sezonunun başladığını tamlayan besici, “Geçimimizi besicilik yaparak sağlıyoruz. Yaz aylarında yaylalarda kışın gelmesiyle gelişigüzel koyunlarımıza ağıllarda bakıyoruz. Bu şekilde kışı dahi çıkaracağız” dedi. Gökçe Yazın yaylalarda otlattıkları hayvanlarına şita boyunca ağıllarda nazır besiciler, çevrim içerisinde çıkardıkları hayvanlarına kar üzerinde yemleme veriyor. Otları, ezdikleri düşünce üzerine seren çiftçiler, ağılda beklettikleri hayvanlarını bu alana getirerek dönem boyunca yemliyor. Besiciler, akşam saatlerinde koyunlarını yeniden ağıla götürüyor. Mavera yandan Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan akıbet değerlendirmeye bakarak, toprak genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu namına geçeceği, sabahleyin ve gece saatlerinde meydan düz pus hadisesi ile buzlanma ve külot olayının görüleceği oranlama ediliyor. Rüzgar cenuplu yönlerden belli belirsiz, kimi zaman ılımlı kuvvette esecek. Sabah saatlerinde itibaren Bayburt ve çevrelerinde meydan kayran akva (40-60 km/sa.) hızında eseceği hesap ediliyor.

Share: