Yozgat’taki Fuarda Tarım Aletlerine Vekil Çok, Kayran Yok

Yozgat’ta bu yıl 12’ncisi planlı Tarım, Besin ve Hayvancılık Fuarı törenle açıldı. Fuarda sergilenen ekincilik aletlerini inceleyen çiftçiler, fiyatlar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yozgat Ziraat Odası’nın sakat başkanlarından Süleyman Çatalyürek, “Eski ekincilik aletleriyle avunmak zorunda kalıyoruz. Bu alete ihtiyacım var amma alamıyorum. 1990 nüsha makine ile işimi görüyorum halen” dedi.

Yozgat’taki fuar alanında münasebet gününe büyüklüğünde kategorik kalacak olan fuarda tarıma dair mahsulat, tarımda makbul ekipmanlar düz alıyor. Yozgat Ticaret ve Uran Odası Başkanı Sinan Çelik, ekincilik ve hayvancılık grubunda bakım veren 183 firmanın fuarda stant açtığını bildirdi. Yozgat Valisi Aydınlık Çelik, protokol üyeleriyle birlikte fuarın açılışını yapıp ardından da stantları gezerek bilgi aldı.

“1990 BENZER MAKİNA KULLANIYORUM”

Fuardaki stantları gezen Yozgat Tarım Odası’nın çarkıt başkanlarından Süleyman Çatalyürek, tarım aletleri fiyatlarının haddinden fazla faziletkâr olduğunu belirterek, “Geçen sene 80 diş gelberi 13 bin liralık, 14 bin liralık civarındaydı. Burada bugün 45 bin liralık civarında” dedi. Güzeşte sene buğdayın 3 bin teklik, bu sene 6 bin teklik olduğunu aktaran Çatalyürek, tarım makina ve aletlerinin fiyatının ise üçe katlandığına ilgi çekerek şunları söyledi:

“Bunu alabilecek aynı pozisyonda değilim. Çipo aletinde bu büyüklüğünde fahiş fiyatı akıllıca bulmuyoruz. Buğday sabık sene 3 bin lira civarındaydı, 6 bin liralık oldu, 6 bin 500 teklik oldu. Pozitif bin teklik de desteği var. Akaryakıt; geçen yıl 6 bin liralık ile sezonu kapattık, şu anda 24 lira aynı litre motorin. Geçen sene 4 bin liraydı DAP gübre, sabık çevrim aldım 18 bin 400 liralık. Tıpkı ton tutya 20-20-12 bin 500 liralık, dün itibariyle denk söylüyorum. Güzeşte yıl 4 bin liraya birisini, 3 bin liraya birisini almıştık. Çiftçilik her geçen dolaşma zayıflıyor, bu üstelik iyi tıpkı eda değil. Bir Zamanlar Zirai Donatım Kurumu vardı, ekincilik aletleri üretirdi. Demincek tarım aletlerini özel sektör yapıyor, fiyatları çok yükseltiyorlar. Arama mekanizması stabil ehliyetli kabil görünmüyor. Izzet bunları desteklenmiş etse de imkânsız, ululuk bunların üretimini yapmalı. Ancak sibop vazifesini adına getirirse bunlar aşağıya çekilebilir. Bu vaziyette çok zor. Eski ekincilik aletleriyle aldanmak zorunda kalıyoruz. Bu alete ihtiyacım var amma alamıyorum. 1990 dublör araba ile işimi görüyorum halen.”

“BU TRAKTÖRLER BİR DÜNYALIK”

Ekincilik Fuarı’nın açım törenine katılan ve kendisi birlikte aynı dikici olan CHP Yozgat İl Başkanı Abdullah Yaşar üstelik fiyatların haddinden fazla erdemli olduğunun, bu fiyatlarla çiftçinin traktör alma gücünün bulunmadığının altını çizdi. Yaşar, “Fuarda devasa traktörler var ama bu, bizim tarlanın, bizim toprağın traktörü değil. Bizim burada kimesne, bunun altından kalkacak durumda değil. Yani bu traktörler tıpkı mülk. Peki, bizim Yozgat yerine ekincilik alanlarımız parçalı. Birçok köyümüzde tevhit yok. Yani bu traktörün, makinaların manevra yapabilmesi lazım, muayyen tıpkı düzlük lazım” diye niteleyerek konuştu. Yaşar, “İnsanlar 2 bin liranın altında ayrımsız borcu dolayısıyla icraya düşmüş. Böyle tıpkı ülkede siz devasa traktör yatırıyorsunuz. 5,5 milyon adam borcunu ödeyememiş, icraya düştü. Bu traktörler bu ülkenin, alelhusus Yozgat’ın yapısına makul değil. Yozgat’taki arazi parçaları birleşmemiş. Bizim nazik çiftçimiz yok” dedi.Share: