Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çekicilik, deli dolu yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gelgel, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan tahminî 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Bakan Hava, TV100’de katıldığı naklen yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki geçmiş temellerin, 25 Ekim’de nerede atılacağına ilişkin istifham üstüne Çalım, “Projenin önce temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gelgel, tekmil valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ait vukuf istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde il ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri elbette ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Hava, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu mehabetli bir cirim.” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Çalım, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz sülale alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 lira taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani bugün hangi ödüyorsanız, 10 yıl benzeri taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki çoğalma da yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin vazifeli maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının bazı endişelere neden olduğunun belirtilmesi üzerine Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Güzeşte sene memur maaşına kısaca yüzde 80 artım geldi. Tığ TOKİ’den aile almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada ayrımsız düzenleme yaptık, icar artışı yüzde 25’i geçemez. Zımnında konut icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artım da yüzde 25’i geçmemelidir ve bire bir sene içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.”

Alım, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Icra Vekili Kurum, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki ev fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Bilakis bilcümle tersi ayrımsız kapsam olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişik şikayetlerin hatırlatılması üstüne Hava, şunları söyledi:

“Bu arzu birlikte çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya aleniyet getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun tahminî 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla çarpık durumda. Gelen arzu üzerine Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede güzel birlikte aynı himmet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler. Doğrusu gayrı şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa üstelik başvurabiliyor.”

Vekil Hava, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, yıpranmamış istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplam 200 bin yıpranmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Misyon Çekicilik, “Gençlerimiz, yıpranmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem de sınırlı olduğumuz kuruluşlarımıza yıpranmamış mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Mutedil dirimlik grubuna ilgilendiren içtimai konut projesi

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum, Türkiye’birlikte yıllık yaklaşık 600 bin yeni bölük yapıldığını belirterek “Sunma temenni dengesiyle ilişkin. Ben burada irade karşısında arzı artırıyorum. Demin mutedil gelire dahi yapacağız. Orta gelire bile arkasından proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde dahi orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazne ve Maliye Bakanlığımız ve Taşınmazlar Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve ev fiyatları düştü, düşmeye dahi devam edecek.” diyerek konuştu.

Share: