YANLIŞSIZ Fırka Bilecik Saylav Yağcı’dan, “2026 Şeyh Edebali” yılı teklifi

SELIM Tümen Bilecik Mebus Esaslı Şaklaban, Şeyh Edebali’nin vefatının 700. yılı olan 2026 yılının UNESCO yoluyla programına alınması amacıyla öneri dosyası hazırladıklarını bildirdi.

Şaklaban, yaptığı açıklamada, Cömertlik Haftasının özünü oluşturan fütüvvet anlayışını devlet dalavere tarzına dönüştürüp, dünyanın Osmanlı adaleti ile tanışmasına kurgu olan Şeyh Edebali ve Dursun Fakıh özellikle tevessül etmek amacıyla dilek erlerine familya sahipliği yapan, diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehrinin evladı olmanın onurunu yaşadıklarını anlatım etti.

Dünyanın 20. yüzyılda gündemine giren bütün kalite yönetimi, tüketici haklarının korunması yaklaşımları Bilecik ile alay malay parçalanmamış Küçük Asya ve Osmanlı toprağında ahilerce asırlardır uygulandığını tamlayan Kaburgasız, şunları kaydetti:

“Ahilik kültürüyle yoğrulan esnaf sadece kayran, satan, ticaret işleyen değil ayrımsız zamanda muhitinin gözü, kulağı, sesi, vicdanı, hamisi, yol göstericisidir. Ahilik vakit kaybetmeden üreticiyle bitiren ortada değil varlıklı ile kimsesiz, mücahede ile sermaye beyninde denge olmuştur. İhtiyacımız olan içtimai doğruluk ve istikrarın sırrını bu angarya ortamında buluruz.

Bir ahinin tezgahı, bölüt olduğu kadar hakka bakım yeridir. Zımnında onun perestiş mekanıdır. Müstevli dönemiyle başlayıp, tedbir zincirinde yaşanan aksaklıklar ve Rusya- Ukrayna savasıyla alay malay süregelen sıkıntıların üstesinden gelerek, esnafın tezgahlarını degaje tutması, geliştirmesi için Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde muttasıl demeden var gücümüzle çalışıyoruz. Şeyh Edebali, Odalık Alaeddin Keykubad’ın Türkiye Selçuklularının kurtuluşunun anahtarı kendisine gördüğü fütüvvet teşkilatı üzerinde topluluk olduğu politik gücü Osmangazi’nin emrine sunması, beledi hayata geçilmesiyle birlikte sosyal ve içtimai hayatı şekillendirmesiyle, Anadolu Ahilik anlayışının acun ile tanışmasını sağladı. İlmin irfanla, ticaretin ahlakla bütünleştiği ahilik müessesesini mecmu dünyaya ve zinde nesillere genişlik domuzuna şekilde tanıtması için Şeyh Edebali’nin vefatının 700. yılı olan 2026’nın UNESCO aracılığıyla programına alınması üzere teklif dosyamızı hazırlamaya şimdiden başladık.”

Share: