‘Kentlere Yapışık Kadınlar’, Odunpazarı’nda Konuştu

Odunpazarı Kent Konseyi, Hasan Polatkan Firez Merkezi’nde “Kentlere Dokunan Kadınlar” konulu tıpkı söyleşi gerçekleştirdi. Efes Selçuk Şehremini Filiz Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bilecik Şehremini Ferişte Mızrak Subaşı’nın konferansçı olduğu söyleşinin moderatörlüğünü Cumhuriyet Altını El Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Keder yaptı.

Söyleşiye, Odunpazarı Belediyesi Başkan Vekili Cahide Şık, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Bilecik İl Başkanı Mehmet Kip Yaşar, CHP Bilecik Form İlçe Başkanı Berna Pamukçu, CHP Bilecik İl Avrat Kolları Başkanı Nurten Bilecikligil, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Odunpazarı ve Bilecik’ten avrat muhtarlar ile haddinden fazla sayıda Eskişehirli katıldı.

“ATI KADINLARLA, ÇOCUKLARLA VE GENÇLERLE ŞEKİLLENECEK”

“Kentlere Raci Kadınlar” söyleşisinin açılış konuşmasını, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru yaptı.

Şehir konseylerinin domestik yönetimlerle yaptığı çözüm ortaklığının çok büyük olduğunu belirten Kumru, Odunpazarı’ndaki en şişman şanslarından birisinin Odunpazarı Belediye Reisi Kazım Kurt’un Eskişehir Kent Konseyi Bakanlığı yapmış olması olduğunu vurguladı.

“Haddizatında sivil toplum kuruluşları içerisinde geliyor olması; panel kendisine demokrasiyi içselleştirmiş olması Odunpazarı Kent Konseyi’nin çokça nazik bire bir şansı. Belediye Başkanımız Kazım Kurt Şehir Konseyi’ne, sivil cemiyet kuruluşlarına işbirliği ve özgüven aşılayarak, bizlere evcil yönetimde bayram hakkı veriyor” diyen Kumru, Odunpazarı Şehir Konseyi’nin 14 himmet grubu, 21 mahalle meclisi; karı, yavru, deneyimsizlik ve özürlü meclisleri ile Eskişehir’bile siyasal hayatın dışında kente yapışık amal yaptığını belirtti.

Demokrasinin temelinin mahallede hayatiyetli vatandaştan geçtiğine ilgi çeken Kumru, Odunpazarı Şehir Konseyi namına beher bireyin yönetime katılması anlamında mahalle meclisleri kurarak yerli yönetimle hisse senedi birliğini sağladıklarını anlattı.

Kumru, konuşmasında CHP Site Konseyi Masası’na birlikte düz verdi. Türkiye’birlikte ilk kez tıpkı siyasal partinin böyle benzeri çalışmaya imza atığını tamlayan Kumru, “İlk yol bir siyasal parti, siyasa yapmanın birlikte, şehir konseylerini makul benzeri zemine oturması anlamında güç tıpkısı masa oluşturdu. 10 site konseyi başkanı dahi şuan o masada işyar. O görevlilerden biri birlikte benim. Bunun ötesinde yaptığımız işlerde Türkiye’de domestik demokrasinin geleceğinin kadınlar ve torunlar olduğunu düşünüyoruz. Şehir konseylerinde kadın, bala ve deneyimsizlik meclislerini önemsiyoruz. Geleceğin kadınlarla, çocuklarla ve gençlerle olduğunu düşünüyoruz” diyerek konuştu.

Kadınların ve gençlerin politik partilerde kortej hakkı olması gerektiğini vurgulayan Kumru, demokrasinin bu şekilde gelişebileceğini dile getirdi.

DİLEĞİMİZ KADINLARIN SİYASET İÇİNDE IMDI VADI ALMASI”

Kumru’dan sonradan hezel düz Odunpazarı Belediye Başbuğ Vekili Cahide Derli Toplu,şöyle konuştu:

“Dertleri kentleri olan Odunpazarı Site Konseyinin bugünkü izlence konusu ve konukları, kentlerine raci kadınlar. Yani latif kadınlar, sevdası kentleri olan kadınlar, cesur kadınlar, yine hepiniz şehrimize ömre bedel geldiniz. Biliyorum ki eş almak, evde, sokakta, aksiyon yaşamında baskı iken, siyasetin genişlik yumruk alanından sükse ile çıkıp, icraa makamlarına daha zorunluluk başına gelmişsiniz. Sizleri birlikte size düşünce veren, partimize hazzetme gösteren seçmenlerimizi da kutluyorum. Umuyorum ve diliyorum kim önümüzdeki seçimlerde sizler üzere imdi karı şehremini, bizler üzere karı sedir üyesi, eş kocabaşı ve avrat milletvekilimiz evet. Dileğimiz ve ihtiyacımız, kadınların siyaset zarfında imdi yer alması. Ben ve cemi salon, mücadelenizi itaat etmek üzere heyecanla bekliyoruz. Anılarınızı, başarılarınızı, hatta pişmanlıklarınızı üstelik zaaf ediyoruz. Siyasette yok olmak için faaliyet veren, benzeri hayali olan bilcümle kadınlarımıza mücadeleniz ve başarılarınız cesurluk verecek, öğün gösterici olacaktır.”

BULUT’TAN ESKİŞEHİR’E ÖVGÜ

Söyleşide enformasyon yapan isimlerden biri birlikte CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut oldu. Keder, “Hem karı hem dahi tendürüst ve kudretli 3 şehremini ile buradayız. Bu hepimiz için gelgel vesilesi olsun, çünkü siyasette avrat ve zihayat namevcut. Burada da 3 eşsiz arkadaşımız var” dedi.

Odunpazarı Şehir Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun CHP Site Konseyi Masası’nın kurulmasında büyük katkıları olduğunu belirten Bulut, Kumru’ya teşekkür etti. Türkiye’de demokrasi kanallarının tıkandığını belirten Endişe, alelhusus partili cumhurbaşkanlığı sistemi ile herhangi bir şeyin tekleştiğini vurguladı. Keder, yüzdelik 51 ile el erki evet üstelik çoğunluğun elde edilemediğine ilgi çekti.

Bugün tıkanan demokrasiye şehir konseyleri bir husus açabilir diye niteleyerek CHP Şehir Konseyleri Masası’nı kurduklarını anlatan Keder, “Site konseyleri takkadak kentin yaşanabilir arkaç gelmesine, kentlilik bilincinin oluşturulması evet dahi kentin rantını kente vermeyle müteşekkir değil; demokrasiyi güçlendirmek üzere kurulan ayrımsız bina. Eskişehir’üstelik bunun genişlik pir örneğini görüyoruz. İnsan, Eskişehir’i anlata anlata bitiremez. Şehir Konseyinin yaptığı çalışmalar şehre, uray başkanlarının yaptığı icraat birlikte Türkiye’ye yansıyor. Neymiş belediyeler bir nutuk yeri. Belediyeler, dil girdiğinizde sanki müze. Belediyeler öz mekanlarını anca bire bir kuzuluk getirmiş ki, can girdiğinizde şehrin lacerem tıpkısı saha olduğunu görebiliyorsunuz. İşte bu anlayış meselesi. Tığ, Eskişehir’de bu yaşananları Türkiye’ye yansıtmanın derdindeyiz” dedi.

“MÜCADELENİZE DEVAM EDİN, KADIN MÜCADELESİ KAZANACAK”

Konuşmaların peşi sıra söyleşiye geçildi. Konuşmacılar, Efes Selçuk Şehremini Sürgün Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Şehremini Şeniz Doğan ve Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı siyasete nasıl başladıklarını anlattı.

İl ve ilçelerinde hayata geçirdikleri toplumsal projelere dahi değinen kadın belediye başkanları, konuşmalarında sık sık İstanbul Sözleşmesi vurgusu yaptı. Eş dayanışmasının ve karı mücadelesinin önemine dahi değinen uray başkanları, kadınların kentlere ailelerine dokunuyormuş üzere vicdanıyla dokunduğunu söyledi. Türkiye’de siyasetin eş eli ve kararıyla yapıldığına dikkat calip belediye başkanları, bu durumun imdi sona ermesi gerektiğinin altını çizerek, siyasette düz düzlük kadınların sayısının artması gerektiğini vurguladı.

Şehremaneti başkanları, kadınlara çağrıda bulunarak, “Mücadelenize bitmeme edin, avrat mücadelesi kazanacak” dedi.

Kadınların sergen olmayı doğruluk etmediğini vurgulayan uray başkanları, “Bizler raf olmayı adalet etmiyoruz. Kentleri, duygularımızla, beynimizle ve vicdanımızla yönetiyoruz” diye konuştu.

Share: