Velet Nöbeti Çalıştayı Bildirgesi: “Dünyada ilk defa avrat hareketlerinden biri terörizme alın direnç gösterdi ve liyakatli oldu”

Iletişim Araçları platformu ve MİSMED Toplumsal Iletişim Araçları Derneği yoluyla, terörizme alın annelerin çocuk acısını, feryadını ve yürekli direnişini acun gündemine yollamak için yapılan çalıştayın bildirgesi Diyarbakır’üstelik açıklandı.

MİSMED ve Iletişim Araçları Platformu, sivil inisiyatif süreci çerçevesinde 17 Ağustos’ta İstanbul’birlikte Bala Nöbeti Aileleri, Diyarbakır Anneleri Çalıştayının serencam bildirgesi Diyarbakır’ın Talih ilçesi tarihi Kurşunlu Camisi önünde açıklandı. Çalıştayın serencam bildirisini Velet Nöbeti Aileleri Çalıştayı Koordinatörü Doç. Dr. Ademiyet Palabıyık okudu. Palabıyık, çalıştayın evlat nöbeti tutan ailelerle alakadar Türkiye’üstelik yapılan akademik ve ilmî mesai olduğunu söyledi.

MİSMED toplumsal Iletişim Araçları Derneği ve Iletişim Araçları Platformu eliyle düzenlenen, Türkiye Üdeba Birliği İstanbul Şubesi in da ev sahipliği yaptığı Evlat Nöbeti ailelerinin başlığı altında gerçekleştirdiklerini belirten Palabıyık, “Diyarbakır Anneleri ile başlayarak cümle yurda yayılan ve Berlin ile Amsterdam gibi Avrupa ülkelerinin başkentlerine de ulasan annelerin feryadı, akademik ve ilmî anlamda karşılığını bulmuştur. Bu bağlamda hazırladığımız çalıştayı şeş asıl sosyolojik başlıkta ele aldık. Genç Erkek nöbeti aileleri yeni aynı sosyal işleyen kendisine anlatım edilmiş. Enik nöbeti ailelerinin can say kavramındaki süreci vurgulanmıştır. Medya sosyolojisi bağlamında tartışılmış, aidiyet, akide ve mücadeleleri ele aldık. Ailelerin sosyolojik profilini çizdik, teröre ve yıldırı sosyolojisine cebin elbet benzeri direnişle uğraş verdiğini bütün katılımcılarla ele aldık. Zürriyet nöbeti aileleri çalıştayını ele alındığı başlıklar neticesinde akademik camiaya kazandırmanın ve akademinin araştırı öznesi haline getirmenin hangi kadar koskocaman olduğu aynı yol henüz anlaşılmıştır” dedi.

“Teröre alın verilen liyakatli mücadelenin ailelerin güçlenmesine ulama sağlamıştır”

Uşak nöbeti çalıştayını 25 mebde bağlamında basına en ettiklerini ifade fail Palabıyık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Genç Erkek nöbeti planlanmış ve organize tıpkısı hareket değildir. Uşak nöbeti ailelerinin ortaya koyduğu hareket daha çok yen bir sosyal harekettir. ve dünyada ilk defa, kadın hareketlerinden birisi terörizme karşı direnç göstermiş ve kalburüstü olmuştur. Çağa nöbeti ailelerinin duruşu, tarihsel ve toplumsal hafızanın yeryüzü mühim ispatidir. Farkla sosyal hafızaya mâni olmak isteyen taraflara, uşak nöbeti ailelerinin terörizme karsı protest bir duruşunu olduğu hatırlatmıştır. Calistay, terörün ve terörizmin hele uluslararası kodlarla akım ettiğini ve birlik dahi bu sebepten, evlat nöbetinin hele uluslararası kendisine hayata geçirilmesini zorunlu kılmıştır. Teröre cebin verilen kalburüstü mücadelenin ailelerin güçlenmesine ulama sağlamıştır.”

DOĞRU Öğür Diyarbakır Saylav Mehdi Eker ise, “Çalıştay ile ortaya konan ebat hem bunun sosyolojik tespiti, altyapısı, nelerden kaynaklandığı ve nelere sefer açabileceğini, ne gelişmelere misil açabileceğini mufassal tıpkısı şekilde tartışılmış ve konuşulmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

Uşak nöbetindeki baba Süleyman Okumuş birlikte, “Çalıştay üyeleriyle ilk kez çocuklarımız amacıyla araştırma yapıldı. Çocuklarımızı dile getiriyorlar. Eminim kim; bu feryadımızı hep acun duyacak. Yavru nöbeti tutan ana ve babalar namına bütün çalıştay üyelerine teşekkürname ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Sonuç bildirgesinin Kurşunlu Camisi uğrunda açıklanmasının ardından Çalıştayda mevcut bazen katılımcılar daha sonradan HDP diyar binası önüne geçerek ailelerle bire bir araya geldi. – DİYARBAKIR

Share: