Malatya’da ‘Depreme Dayanıksız’ Olduğu Gerekçesiyle Yıkılmasına Karar Verilen Okulun Öğrencileri Bambaşka Okullara Dağıtıldı, Veliler Servis Talebinde…

Malatya’üstelik, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen Eksiksizlik Özalper İlköğretim Okulu’nun öğrencileri bambaşka okullara dağıtıldı. Mektepli velileri, Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nden çocuklarına servis verilmesini dilek etti. Mektepli velisi Aliekber Tanıdık, “Pazartesi haset okullar açılacak, herhangi bir açıklama yapılmadı, çocuklarımız kıygın” dedi.

Malatya’bile, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmasına değişmeyen sunulan Eksiksizlik Özalper İlköğretim Okulu’nun öğrencileri farklı okullara dağıtılınca hem öğrenciler hem birlikte aileleri kıygın oldu. Mektepli velileri, bugün önce Milli Yetişek Müdürlüğü ve sonra birlikte Malatya Valiliği’ne her an çocuklarına servis verilmesi talebinde bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZ KIYGIN”

Iye Aliekber Bildik, çocuğunun Kemal Özalper Ortaokulu’nda tahsil gördüğünü rapor ederek, “Okuldan vakit ve aptal tahtaların götürüldüğü söylendi. Elan sonraları bize mevrut mesajda, çocuklarımızın Feyzullah Taşkınsoy İlkokulu’na gönderilecekleri bildirildi. Sonrasında oradan vazgeçildi. Abdülhamid Konak İlkokulu’na taşınacakları söylendi amma seçkin resmi yazı namevcut. Pazartesi günü okullar açılacak, değme izah yapılmadı, çocuklarımız kıygın” dedi.

Çocuklarının Abdülhamid Han İlkokulu’na verilmesi halinde Zaviye’den Özalper Mahallesi’ne gidecek tıpkı otobüs olmadığını dile getiren Yâr, şunları söyledi:

“rastgele ulaşım ara bulucu bulunmayan. Ayrımsız birlikte o yetmemiş kabilinden Gönüllü Kayahan’dan Özalper’e ayrımsız nöbet iniyor. Orada gidiş geliş tahammülfersa sıkışıyor. Dallar buraya biricik başlarına gidemezler. Şayet o ekol öneriliyorsa şehremaneti otobüsleri Eksiksizlik Özalper okulunun uğrunda öğrencileri alıp, velilerle bu arada okula götürüp getirebilirler. Son derslik öğrencileri var. Bu öğrenciler, öğlenci yapılınca sınavlara hazırlanamıyorlar. Kimi öğrenciler de sabah okula gidince öğleden sonradan hususi okulları oluyor, ondan mahrum kalıyorlar. Benzeri üstelik sınıflar 50-60 birey mi olacak? Sınıfta benzer çok olursa tahsil nasıl görülecek?”

“AYRINTILAR OKULA NASIL GİDECEK”

Ortaokulda okuyan öğrencilerin Abdülhamid Eğlek İlkokulu’na, ilkokulda okuyan öğrencilerin ise birkaç okula dağıtılacağını kaydeden Tanış, “değme resmi abece gelmedi. Okullar pazartesi günü açılacak hem muvasala hem da yetişek yönünden sıradan iş yaşanıyor. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Bunu çözeceklerine dahi inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. Aşina, Milli Eğitim Bilimi Müdürü ile görüşemediklerini ifade ederek, “Tıpkısı mülakat gerçekleştirdik. Onlar da kendilerine göre doğru açıklama yaptılar. Onların bile elinden bire bir öz gelmiyor. Yetkililerin bu duruma deva bulacaklarına canı gönülden inanıyorum” diye konuştu.

Ege Felek Bakır ise mağdur olduklarını ifade ederek, “Her birimizin çocuğu farklı okullara verildi. 2-3 çocuğu olanlar okula şüphesiz gönderecekler? Biz buraya umar bulmaya geldik. İl Özel İdare ve Abdülhamid Konak okullarına servis rica ediyoruz. Kollar okula nasıl gidecek? Bu noktada hepimiz mağduruz. Bize müzaheret edilene kadar hiçbir yere gitmeyeceğiz” dedi.Share: