Vekil Çavuşoğlu: “Türkiye, Gana ile seçkin alanda hisse senedi birliğini derinleştirmeye azimli”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Gana ile her alanda hisse senedi birliğini derinleştirmeye azimli olduğunu belirterek, “Yeryüzü önemlisi üstelik BM’nin reformu vasıtasıyla adaletli bire bir dünya ve aktif uluslararası akort çağrısında Afrikalı kardeşlerimizin yanındayız.” ifadesini kullandı.

Vekil Çavuşoğlu’nun, Gana’daki matbuat kitap organları üzere “Türkiye, Gana ile seçkin alanda hisse senedi birliğini derinleştirmeye kararlı” başlığıyla kaleme aldığı yazı yayımlandı.

Yaklaşık 6 yılın ardından Türkiye’nin bölgedeki şanlı bir ortağı olan Gana’yı ülfet etmekten sevinme duyduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye ve Gana’nın etken haddinden fazla taraflılığı, kurallara dayalı arsıulusal sistemi ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmede kuma olduğunu, barış, abra ve zenginlik kuma vizyonunu paylaştığını vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Afrika’nın dostu ve Afrika Birliğinin önemli ortağı olduğuna belen etti.

Türkiye’nin 2005’te Afrika Birliğine rasıt üyeliğiyle gelişim birliğinin sürat kazandığını ve bugüne dek 3 Türkiye-Afrika Paydaşlık Zirvesi gerçekleştirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, 3. zirvenin 16-18 Çatlak 2021’birlikte İstanbul’da kıta çapında açık katılımla yapıldığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrika’nın 2063 vizyonunu cıvıl cıvıl benzeri şekilde desteklediğine ve gerçekleşmesine katkıda bulunduğuna dikkati çekerek, bunları örneklerle açıkladı.

“Türkiye ‘Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümler’e inanıyor”

Vekil Çavuşoğlu, “Türkiye, ‘Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümler’e inanıyor. Ana Kara ve tamam arkadaş ülkelerle ilişkilerimizi, kulaklı-kulaklı yaklaşımı ve kopça faydaya dair tıpkı bakış açısıyla değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin Afrika kıtasıyla ticaretinin 2021’da 34,5 bilyon doları aştığını vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrika kıtasındaki yatırımlarının ise 6 bilyon doların üzerinde olduğunu bildirdi.

Çavuşoğlu, teknolojik gelişmede üstelik Afrika’nın ortağı olduklarını ve Türkiye’nin BM Teknoloji Bankasına ev sahipliği yaptığını belirterek, bu bankanın Afrika ülkeleri için uygulayım bilimi ve yenilik kapasiteleri oluşturma ve geliştirme fırsatları sunduğunu kaydetti.

“Şimdiye kadar Afrikalı öğrencilere 15 binin üzerinde Türkiye bursu sağladık”

Öte yandan, Afrika ile bağları yükseltmek üzere “insandan insana değişime” birlikte envestisman yaptıklarını nâkil Çavuşoğlu, “Şimdiye büyüklüğünde Afrikalı öğrencilere 15 binin üstünde Türkiye bursu sağladık. Şu anda Türk üniversitelerinde kısaca 5 bin Afrikalı mektepli okuyor.” bilgisini verdi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrika kıtasıyla kalkınma ortaklığının aynı parçası adına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Facia ve Ivedili Durum Müdürlüğü ile Türk Kızılayın, Kumluk Şeş Afrika’birlikte sürdürülebilir kalkınma projeleri hayata geçirdiğini kaydetti.

Yunus Emre Türk Kültür merkezlerinin 7 Afrika ülkesinde, Türkiye Maarif Vakfının ise 200’e yakın kurumuyla 25 Afrika ülkesinde terbiye hizmeti vermeye devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, Maarif Vakfının anaokulu ve ilköğretim seviyeleriyle Gana’üstelik de faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, Türk Gelgel Yollarının de 41 Afrika ülkesinden 62 noktaya uçarak kıtayı dünyaya bağladığını aktardı.

“Yeryüzü önemlisi da BM’nin reformu eliyle adil bire bir acun ve etken uluslararası uyum çağrısında Afrikalı kardeşlerimizin yanındayız.” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, Gana’nın Konfedere Uluslar Düzenlilik Konseyindeki sandalyesi ve müşavere gücüyle Afrika’nın sesinin yükselmesindeki rolünü takdir ettiğini ve bu ülkenin, bağımsızlığını kazanmasından bu yana kıtanın entegrasyon çabalarında önderlik rolü oynadığını vurguladı.

Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin 1958’e kadar uzandığını belirterek, “Gana ile iş birliğimizi güçlendirmede kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

2016’daki ziyaret ikili ilişkilerde kıvrak benzeri ivme yarattı

Gana’ya son ziyaretini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a refakaten 2016’de yaptığını anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“O görüşme Türkiye-Gana ilişkilerinde hararetli tıpkısı ivme yarattı. Ganalı mevkidaşım Sayın Nazır Shirley Ayorkor Botchwey’in Eş 2020’bile Türkiye’ye yaptığı ziyaret bu ivmeye katkıda bulundu ve gelecekteki farklı seviyelerde karşılıklı ziyaretler üzere medar oluşturdu kim bu de kullanılmamış teşrikimesai fırsatları yarattı.”

Icra Vekili Botchwey’i geçen mart ikincisi planlı Antalya Diplomatlık Forumu’nda ağırlamaktan hele sevinme duyduğunu belirten Çavuşoğlu, Botchwey’in forum kapsamında katıldığı “Global ve Bölgesel Sınamalar ve Diplomatlık Vasıtasıyla Bunların Çözümü”hangi müteveccih danışma panelinde kızıl katkılarda bulunduğunu belirtti. Çavuşoğlu, “Ati Antalya Diplomatlık Forumu’nda daha fazla Ganalı misafiri ağırlamayı dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

“İkili ilişkilerde 1 milyar dolar ticaret hedefine aksetmek üzere çabalama harcamalıyız”

Ganalı hisse senedi adamlarının, Türk ürünlerini takdir ettiğini nâkil Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Beribenzer fiyatına bakarak Türk ürünleri ve hizmetlerinin kalitesi, kalkınma açısından de tıpkı ticari hayat gibi. Gana, Kumluk Altı Afrika’daki sunu önemli ticari ortaklarımız beyninde kayran alıyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan eliyle 2016’bile belirlenen ikili ilişkilerde 1 bilyon dolar ticaret hedefine yankılanmak üzere çaba harcamalıyız. Halihazırda gelişim dünyalarımız arasındaki mevcut çapraz çıkarların bunu gibi kılabileceğine inanıyorum.”

Gana’daki Türk firmalarının ülkenin ekonomisine katkıda bulunduğunu ve bembeyaz Gana gençliği için istihdam fırsatları yarattığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Sektörde toptan liderler beyninde düz alan Türk inşaat firmaları, Gana’daki altyapının geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Ilavesi yetiştirici firmalarımız Gana’nın sancak hamal projelerinde değerli şürekâ olabilirler ve Gana hükümetinin ‘Gana Yardımın Ötesinde’ vizyonunu başarmasına müzaheret edebilirler.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, ziyaretinin Türkiye ve Gana arasında cümle alanlarda iş birliğine müteveccih yıpranmamış fırsatların yaratılmasına odaklanacağını belirterek, “İş birliğimizi henüz üstelik geliştirme potansiyelimizi ortaya koymaya yönelik çapraz kanaatimize birlik kalbimle inanıyorum. Ganalı mevkidaşlarımla bu kuma vizyona müteveccih kararlılıkla çalışmak üzere sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: