Unutulan lezzet ‘Haşhaşlı Gevrek’ kadınlar eliyle turizme kazandırılıyor

Unutulan zevk ‘Haşhaşlı Gevrek’ kadınlar yoluyla turizme kazandırılıyor

Gençlerin haşhaşlı cips olarak tükettiği gevreğin 100 gramı 25 TL’den satılıyor

ISPARTA – Isparta’nın unutulan lokal lezzeti Haşhaşlı gevrek Senirkentli kadınlar tarafından gastronomi turizmine kazandırılıyor. Haşhaşlı cips kendisine bile aşina 100 gramı 25 TL’den satılıyor.

Isparta Valiliği, İl Firez Turizm Müdürlüğü ve Süleyman Demirel Üniversitesi yoluyla geliştirilen, “Unutulan Lezzetlerinin Gastronomi Turizmine kazandırılması” projesinde Isparta’nın unutulan lezzeti Haşhaşlı gevrek tekrardan bölüm yüzüne artık. Isparta’nın Senirkent ilçesi avrat kooperatifi aracılığıyla yapılan cips, savmak hamurunun haşhaşla açılarak uzun kuzuluk getirildikten sonra pişirilmesiyle elde ediliyor. Esenlik açısından mehabetli yere ehil olan haşhaş gevreğinin 100 gramı 25 TL’den satılıyor.

iktisadi ve İdari ulum fakültesi Turizm İşletmeciliği bölüm başkanı Prof. Dr. Şirvan Rahat Demir “ilmî araştırı projesi çerçevesinde Isparta’nın on iki ilçesini gezip oradaki kemirmek profilini ortaya çıkardıklarını dile getirerek “Bize arz nazik havari karı kooperatifleri oldu. Ölçüm edersiniz ki yemekleri genelde kadınlar yapıyor. Kooperatifte bulunan kadınlar eskiden anneannelerinin yaptıkları yemekleri bize anlattılar. Senirkent bölgesinin haşhaş kültürü çokça gelişmiş haşhaştan bir nice öz yapılıyor. Bildiğiniz kabilinden haşhaş tohumu çocukların alelhusus mızrap bakımı, akıl gelişimi amacıyla az çok müfit olduğu biliniyor. Kadınlar bu gevreği evvelden balaban annelerinin alelhusus savuşturmak yapım aşamasında saçları kurduklarında çocukların onlara çok dert verdiği için çocukları iğfal etmek üzere yapıldığını ve buna haşhaş gevreği denildiğinden bahsediyorlar. Biliyorsunuz günümüzde cipsler nazik yoz demeden herkesin elinde çokça sevilerek yeniliyor amma çok metin değil. Haşhaş cipsi haddinden fazla dimdik. Elan fazla yapılıp bari çocuklarımıza sair cipleri isnat etmek adına bu haşhaş cipsini verebilsek okula yanlarında götürebilseler” dedi.

“Kadın Kooperatifi destek bekliyor”

Haşhaşlı cipsin online satışı amacıyla eş kooperatiflerin bindi beklediklerini belirten Prof. Dr. Çıpa “Proje içerisinde tek özdek haşhaş cipsi değil birçok kemirmek var ve tığ karı kooperatiflerini yönlendirerek bunları daha çok insana bittabi ulaştırabileceklerinin araştırmasını yapıyoruz. Yani avrat kooperatifleri bunları paketleyip online satışlarını tahsis etmek istiyorlar aslında ve bindi bekliyorlar. Alelhusus kadın kooperatifleri üzere çokta görgüsüz olmuyor bunula ilgilendiren birtakım girişimlerde bulunmaya çalışıyorlar inşallah tekmil Türkiye’ye belki ancak dışına bunun ihracatı yapılabilir” diye niteleyerek belirtti. Proje çerçevesinde Türk mutfağının önemini vurgulayan Prof. Dr. Çıpa “rastgele yörenin kişi aşındırmak kültürü var ve gelişigüzel yörede bu kabil projeler yapılmalı, modernleştirilmeli az buçuk henüz konusunda ihtimal ilaveler yapılabilir ve bu kültürümüze tığ topluluk çıkmazsak yabancıların aşındırmak kültürünü benimsemeye başlıyoruz. Oysa kim çok elan adamakıllı ayrımsız yemek kültürümüz var dolayısıyla bu kültürü mübadele etmek, bitmeme yol açmak ve dünyada bire bir Türk mutfağı olduğunu ortaya hissetmek geçişsiz” şeklinde konuştu.

Share: