Türkiye’nin mandalina ihracatı hedefi yükseldi

Veli Yaş Meyve Göveri İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Tayyare, mandalina ihracatından 2022’de ülkeye 1 milyon titrem karşılığında 650 milyon dolar döviz kazandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Veli İhracatçı Birliklerinden yapılan açıklamaya göre, Veli Gözyaşı Semere Göveri İhracatçıları Birliği tarafından, ihracatta genişlik aşkın tercih edilen mandalina türü olan satsumanın merkezlerinden Gümüldür’de hasat programı düzenlendi.

Açıklamada görüşlerine meydan verilen Hayrettin Uçak, 2021 yılında Türkiye’den yapılan ürün sebze ihracatında mandalinanın 453 milyon dolarlık tutarla dış satım şampiyonu olduğunu belirtti.

Mandalina ihracatının 140 milyon dolarlık diliminin satsuma mandalina ihracatından elde edildiğini aktaran Tayyare, dünyada üretilen rastgele 100 mandalinadan 5’inin Türkiye’den gittiğini vurguladı.

İzmir’in satsuma mandalinasında rekoltenin 175 bin ton olarak gerçekleştiğini vurgulayan Tayyare, şunları kaydetti:

“Gözyaşı ürün göveri ürünleri içre sunu aşkın ihracatı gerçekleştirilen iz olan mandalinada sezonun ülkemize, üreticilerimize ve ihracatçılarımıza tatlıca olmasını diliyorum. Ülkemiz mandalina üretiminde Çin ve İspanya’nın arkası sıra üçüncü tam meydan alıyor. İhracatta dahi Çin ve Güney Afrika’nın arkası sıra yine üçüncü sıradayız. Türkiye kendisine 2021 yılında 72 ülkeye 930 bin ton ve 453 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdik. Ürettiğimiz mandalinanın yüzde 58’ini ihraç ettik. Bu rakamlar mandalinanın ülkemiz için ne büyüklüğünde oylumlu bir ayar olduğunu ortaya koyuyor. 2022 yılında mandalina ihracatındaki hedefimiz 1 milyon titrem karşılığı 650 milyon dolar dövizi ülkemize vermek.”

Share: