Türk mühendisler çimentosuz harçlarla duvar tasarladı, 30 tonluk basınç dahi yıkamadı!

İnönü Üniversitesi’nde işyar Doç. Dr. Müslüm Gaye Maraş’ın öncülüğünde 5 lisansüstü öğrencinin katkılarıyla atık malzemeler kullanılarak tonlarca ağırlığa dayanıklı çimentosuz harçlar ile cidar geliştirildi. Defans sanayisinde kullanılması hedefiyle üretilen bu duvarlar 30 tonluk basınca dayanım gösterebiliyor.

İLK KERE TÜRKİYE’DE ÜRETİLDİ

Dünyada evvel namına Türkiye’üstelik çimentosuz harçlarla üretilen bu duvarlar mevki ekonomisine önemli yardım sağlamasının beraberinde alelhusus çizgi bölgelerindeki duvarlarda kullanılmasıyla çizgi güvenliğine büyük ulama sunması bekleniyor.

“TAMAMEN ÇALAK KAYNAKLI MALZEMELERDEN GELİŞTİRDİK”

Üretilen harçtan elde edilen çatı elemanlarının elastiki bire bir bina kazanması içinde üç farklı tipte bireşimli lifler kullandıklarını ifade fail, “İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Doç. Dr. Müslüm Amaç Maraş, “Yaptığımız çalışmada yapılarda çimentosuz harçlar ürettik. Bu harçlarda alelhusus akıbet yıllarda nesiç üretiminde iplik fabrikalarında kullanılan tel dediğimiz malzemelerle birlikte bu harçları katarak harçların elastik bir özellik göstermesini sağladık. Daha sonrasında ise duvarda bu harçları uygulamaya çalıştık. Alışılagelen harçlarla ürettiğimiz cidar elemanlarını doldurma esnasında kırımlara maruz bıraktık. Henüz bilahare ise bizim atık gereç ile ürettiğimiz hele maliyeti düşük olan bu harçları kullanarak çatı elemanlarında uygulamaya çalıştık. Buradaki duvarlarımızı yapmamızdaki esas hedefimiz savunma sanayisinde kullanmayı hedefledik. Alelhusus hat hatlarımızda serencam yıllarda güvenlik duvarları düz yazı edilmektedir. Bu asayiş duvarlarına alternatif kullanılmamış duvar elemanları üreterek hem atılan materyal ile kasaba ekonomisine hem bile mutluluk ekonomisine majör yardım sağlayacağız. Yaptığımız çalışmalarda projemize destek veren rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamıza ilmî araştırı proje birimine ve proje ekibime teşekkür ediyorum. Benimle birlikte proje birlikte 5 lisansüstü öğrencilerimizle çalıştık” dedi.

“28 TONA BÜYÜKLÜĞÜNDE DAYANIM GÖSTERDİ”

Ürettikleri duvarların kestirmece 30 titrem yüklemeye rağmen direnç göstere bildiğini nâkil Maraş, “Piyasada beğenilen harçlarla yaptığımız istihsal aşamasındaki yüklemede zar elemanları meşgul parçalanırken. Bizim ürettiğimiz harçta ise doldurma esnasında kestirmece 28 tona büyüklüğünde direnç gösterdi. Direnç gösterdikten bilahare dahi rastgele iri çatlaklar yerine mufassal kılcal çatlaklar oluştu. Özellikle defans sanayisinde cızık hattındaki düzenlilik duvarlarında bu harçların kullanılmasıyla birlikte bina elemanı temas şekilde tamir edilemeyecek. Bizim yaptığımız harçla kılcal çatlaklar aceleci tıpkısı şekilde onarım edilerek cızık hatlarındaki asayiş sağlanacak. Yaptığımız çimentosuz harçlarda atık materyal dediğimiz çipo polat fabrikalarında olan erdemli fırın cürufunu kullandık. Bu tamamen atılmış kaynaklı aynı malzemedir. Bunu çimento hesabına alternatif olarak kullandık. Henüz sonradan bunları birleşim aşamasında solisyonumuzu hazırlayarak ve harcın sünek bire bir yapı kazanması içre liflerimizi kullandık. 3 değişik tipte sentetik lifler kullandık. Bireşimli liflerimiz alelhusus iplik istihsal aşamasında incelmemiş özellik olarak kullanılmaktadır. Tığ bile bunu yapım sektöründe bu şekilde harçlar arasında streç benzeri harç üretmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“NORMAL HARCA GÖRE 10 TEKMIL ELAN DAYANIKLI”

Geliştirilen harcın alişilagelen çimentolu numunelere nazaran 10 bitirme henüz aşkın dayanıklı olduğunu kaydeden İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Erdemli Lisans öğrencisi Merve Büyüktapu, “Atık malzemeleri kullanarak 150’ye andıran göstermelik elde ettik. Bu numunelerde gördük kim normal çimentolu numunelerde 3 mega paskala büyüklüğünde azami tazyik elde ederken. Yapmış olduğumuz atılan malzemelerden üretmiş olduğumuz numunelerde 30 mega paskala büyüklüğünde yani 10 itmam daha fazla dayanım elde ettik. Ayrıca fabrikalardaki atılan lifleri kullanarak elde ettiğimizde bunlarla karıştırdığımızda 55 mega paskala büyüklüğünde basınç elde ettiğimizi gördük. Bu dahi normal çimentolu numunelere oranla çabucak atık malzemeleri kullanarak 10 bitirme henüz çok basınç dayanımı elde ettiğimizi gösteriyor” diye niteleyerek konuştu.Share: