Tesisleşmeyle Doğu ve Güneydoğu’da muvaffakiyetli tenisçilerin sayısı artıyor

Toyluk ve Spor Bakanlığı ve ilişik kurumların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sporun gelişmesine yönelik yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Alan Topu Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sportmen sayısı 6 yılda yaklaşık 8 kat arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu mevcut Türkiye Alan Topu Federasyonu, tenisin Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Dert Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Sarıerik Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle mıntıka illerinde uluslararası turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Gençlik ve Spor Bakanlığının hem birlikte şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla birçok eskimemiş tesisin hizmete alındığı Şark ve Güneydoğu illerinde 6 yıl öncesine büyüklüğünde tenis branşında 1027 olan lisanslı sporcu sayısı bu yıl 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın yeryüzü dolgunca sporcularını esermek”

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon adına bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması için ceht gösterdiklerini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı bire bir spor haline gelmesi için bir nice proje geliştirdiklerini anlatım fail Durmuş, şunları kaydetti:

“Havza illerinde uluslararası turnuvalar düzenledik. Federasyon kendisine ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz arsıulusal turnuvada oynama şansı elde ediyor hem de Türkiye’dahi kalburüstü sporcularımız de burada böke olup dünyada elan ongun sportmen olabilmek amacıyla çarpışma veriyorlar. Tıpkı zamanda ülkemizin gelişigüzel noktasının ne kadar adamakıllı olduğunu hem zat sporcularımıza hem bile dünyanın birçok yerinden mevrut sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim için anlamı çokça balaban. Hedefimiz dünyanın sunu ferah sporcularını desteklemek. Bunun amacıyla şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu üstelik ülkemizin adamakıllı yerlerini, tarihi dokularını lanse etmek, birer çekicilik merkezi olduklarını ifham etmek amacıyla tıpkısı punt oluyor.”

Tenis kortlarının artık ilçelerde dahi yapılmasını, bu kortların bile sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, artık çok elan bereketli projelerle liyakatli sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki gençlerin ne kadar yetenekli olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle bitmeme etti:

“Yetenekli çocuklarımıza punt verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Son 10-15 yıldır Türkiye’bile hele Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında çok nazik ayrımsız matlup değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza bakım ettiğimizde, tesislerde, kortlarda tenis oynama şansı verdiğimizde ne kadar çaplı olduklarını ego gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Başarılı çocuklarımızın sayısı temas çevrim artıyor. Alelhusus bu bölgedeki yetenekli çocuklarımızın haddinden fazla henüz gür şeyler yapabileceğini biliyorum. Dallar mutluysa aileler da bahtiyar. Çocukları amacıyla fedakarlık fail aileler, kortlarda tenis oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde bahtiyar oluyorlar. Bu nedenle alan topu çok önemlidir. Haddinden Fazla mutluyuz ve henüz domuzuna şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı bırakmak için çalışıyoruz”

Alan Topu Van İl Temsilcisi İshak Feyat, serencam zamanlarda tenisin kentte ilişki görmeye başladığını belirtti.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ve Alan Topu Federasyonunun yaptığı tesisler yardımıyla bu sporun cazibeli kuzuluk geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde kısaca 200 üstünde çalışkan 300 lisanslı sporcumuz var. Van’da 3 kulüp bulunuyor ve 3 tenis antrenörüyüz. Imdi ihtiyaca cevap veremiyoruz zira çocukların vahim anlamda tenise ilgisi söz konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp yetişek vermeye bitmeme edeceğiz. Şu anne kadar 6 sporcumuz katıldıkları bölgesel turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı artırmak üzere çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey bile “Federasyonumuza ve Cahillik Spor İl Müdürlüğüne destekleri amacıyla teşekkür ediyoruz. Sporcu sayısının artmasıyla imdi turnuvalar imdi yaygınlaştı. Ben birlikte hocalarım sebebiyle tenise başladım. Tenis kortlarının artması yeni başlayacak sporcular için birlikte motivasyon oluyor.” dedi.

Tenisle ayrımsız yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Ödül ise “Tesisleri görünce bu spora karışmak istedim. Hocalarımızın gözetiminde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda liyakatli kalkışmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: