Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Paketlemek Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin sabık sene serencam 60 yılın arz nazik kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, geçmiş un sonradan aldatmak oldu. Susuz ilçesini konuşma fail Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Uysal, “Gelecekte, benim hayalimde, hep topraklarının tamamını verimli bir şekilde eken tıpkısı Türkiye var. Kişi buğdayı ve kişi melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin herhangi bir tarafını ekebilen benzeri Türkiye, apayrı aynı kırat demektir. Yine enerjide üstelik zat enerjisini üreten aynı Türkiye hayalim var. Bu dahi mümkündür” dedi.

Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Tevazulu, cemaziyelevvel Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Firez ve El Birliği Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyeleri ile alay malay Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, geçen yıl ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan uzvi ekmeği tattı. Tevazulu, elan bilahare bile kendisi ve İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer eliyle ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni ülfet etti. Susuz’birlikte bateri zurna eşliğinde ilçe halkı marifetiyle karşılanan Komutan Uysal ve Cemtosun, Belediye Reisi Oğuz Yantemur’u kalburüstü çalışmalarından ekolojik ortam kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Yerli şair Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten çevre Muratpaşa Şehremini Beklenti Uysal’a yazdığı türkü okuduktan sonraları, nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği izaz etti. Başkan Tevazulu, kendisine izzetüikram edilen ekmeği tadarak organik tohumun önemine ilgi çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Belediye Reisi Tunç Soyer’in ‘Başka Tıpkı Tarım Mümkün’ projesi ile alay malay, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’üstelik toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un hususi çabaları sonucunda esas adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin serencam verdiğini dahi belirterek, Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Tevazulu’a teşekkürname etti.

Susuz Şehremini Oğuz Yantemur bile ilçesini müzakere eden Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Uysal, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Kültür ve Dayanışma Derneği Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyelerine teşekkürname ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada koymak bizi onurlandırdı. Tığ, o süreçte iki yıl kurak mevsim geçirdik. Tohumla ilgili sıkıntımız vardı. Bir Nice CHP’li belediyelerimizi görüşme ettik. Bunlardan birisi üstelik Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi çok fena hâlde benzeri şekilde ağırladılar ve ilçemize sulp yardımında bulundular. Ayrıca İzmir Belediye Başkanı’mız Tunç Soyer’in birlikte çok şişman emekleri oldu. Haddinden Fazla bereketli tıpkı yıl geçirdik. Susuz, tohumun yer çok olduğu ilçe oldu. Bu tohumların benzeri kısmını seneye gine çiftçimize becermek amacıyla idraksiz aldık. Önümüzdeki sene bu işi henüz iyice benzeri şekilde bitmeme ettireceğiz. Tabiatıyla ki diğer belediyelerimizden de bindi isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa haris girmeyecek. Hayvanlarımızın birlikte ihtiyacını karşıladık. karınca kaderince vatandaşımıza katkı sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve gelir kaynağımız birlikte rençperlik üzerinedir. Bunu daha dahi geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz beyninde bu desteklerde olmalıdır. Başbuğ’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden etraf ilçem yerine haddinden fazla teşekkür ediyorum.”

“HAYALİMDE HEP TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, bütün topraklarının tamamını bereketli ayrımsız şekilde eken bire bir Türkiye var. Kendi buğdayı ve kişi hibrit tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin seçkin tarafını ekebilen ayrımsız Türkiye, eksantrik ayrımsız kırat demektir. Esasen enerjide bile öz enerjisini üreten benzeri Türkiye hayalim var. Bu birlikte mümkündür. Bunun de tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dair, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak bir katkıda bulunabildiysek ne bahtiyar bize. Elimizden geleni seçkin devir yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU TAMAMEN TÜRKİYE’MİZİN SORUNU PEKI”

Şayet Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, ağiz ağiza Türkiye’mizin sorunu tamam. Şayet Kars’ta tohumluk buğday yok ise bu, Türkiye’mizi aç bırakabilecek tıpkısı problemdir. Bu duyarlılıkla bilcümle Türkiye’miz tıpkısı bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek ki Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’birlikte bizler aldatmak yiyelim. Bu anlayıştan hareketle esbak senelerde yaşanan kuraklıktan dolayı karınca kararınca bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Demin bunların ekmeğe dönüştüğünü yok etmek, bölgede istihsal rekoltesinin yükseldiğini almak, baştan üretimin içki aldığını örtmek imge ve onur vericidir. Fakat bilcümle Türkiye, yeryüzü bereketli topraklarını, genişlik mübarek şekilde öz ürettiği merhem, gübre ve öz ürettiği tohumla kol biçmediği sürece hep bu teessürat tamam. Bütün Türkiye’nin planlanması geçişsiz. Hep Türkiye’nin haddinden fazla ongun yönetilmesi ve üretime karışma edilmesi geçişsiz. Bu, besin güvenliğini sağlayacak, ati nesillerimize güvence sağlayacak, çokça büyük. Kars’taki üreten, cebin teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle dahi kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: