TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kastamonu’da konuştu Açıklaması

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Mürekkep Uluslar (BM) Umumi Oturmuş’ndaki konuşmasına ilişik, “Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’a Konfedere Milletlerde lazım öğüt verilmiştir.” dedi.

Kastamonu E Tipi Sınırlanmış ve Peyda Ukubet İnfaz Kurumu uğrunda matbuat açıklamasında bulunan Sarıgül, 61 cezaevinin önünden af çağrısı yaptıklarını belirtti.

Kovid-19 nedeniyle acul müdrike yapıldığını ve gözden kaçan bazı konular olduğunu ileri süren Sarıgül, “Bu baht mahkumları için, beraberlik hukukunun yeni baştan tahsis edilmesi üzere, toplumda yıpranmamış tıpkısı birleşme, toplumda inşallah baştan bir barış olması üzere bütün politik partileri içtimai barış ve el birliği hukuku amacıyla affet Türkiye’m kampanyasına bindi vermeye nida ediyorum. Bu noktada Ulusçu Debi Partisinin ve Demokratik Sol Partinin atmış olduğu aşama serencam merhale değerlidir.” diye konuştu.

Bir basın mensubunun “Altılı masanın HDP’ye vekillik vereceğiyle ait ağız dalaşı başladı, partinizin bu konudaki düşüncesini hıfzetmek istiyoruz?” sorusu üstüne Sarıgül, şunları kaydetti:

“Türkiye Değiş Partisi yerine siyasi partilerle teşrikimesai ve kısık birliği temas ant yapılmasından yanayız amma Türkiye Değiş Partisi adına yapacağımız iş birliği ve ağır birliği rastgele devir atalarımızın, dedelerimizin, ecdatlarımızın kanlarıyla oluşan kamer zahir bayrağımızdan yanadır. Her ant Türkiye Değişim Partisinin yapacağı teşrikimesai toprağımızdan yanadır. Hudut ve bayrak birliği diyen birçok politik partiyle görüşmelerimize bitmeme ediyoruz amma siyasi partiler arasındaki iş birliğini ve güç birliğini yadırgamıyoruz.”

Gündeme ait değerlendirmelerde kâin Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun, 2019’birlikte yaptığı basın açıklamasında, Efdal Intihap Müesses (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmasıyla ilgili, kendisinin de belediye başkanlığı yaptığını hatırlatarak, şehremaneti başkanlarının umumi siyasete çokça çok girmemesi gerektiğini söyledi.

Seçim bittikten bilahare sandıktan çıkan iradeye çekinmek işitmek gerektiğini tamlayan Sarıgül, “Şehremaneti başkanlarıyla temas dakika iddialaşmak, uray başkanlarını seçme dakika yargıya atmak, şehremaneti başkanlarının iş şevkini kırmayı üstelik tığ doğru bulmayız. Türkiye Değiş Partisi olarak inancımız, sandığa ve milletin oylarına ocumak duymaktır.” ifadelerini kullandı.

Amerika Müttehit Devletleri’nin Yunanistan konusunda koşa taraflı oynadığını ve Yunanistan’ı aynı eyaleti adına gördüğünü dile getiren Sarıgül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletlerin 77. Umumi Oturmuş görüşmelerinde yaptığı konuşmaya belen ederek, şunları kaydetti:

“NATO de Amerika’nın adeta ayrımsız aparatı durumunda. Amerika Birleşik Devletleri’ne Kastamonu’dan sesleniyorum, ayrıcalıklı tutumunuzdan vazgeçin. Mademki Kıbrıs Rum kesimindeki ambargoyu kaldırıyorsunuz, o ant Kıbrıs Türk kesimindeki ambargoyu birlikte kaldırmanız geçişsiz. NATO ve Amerika Yunanistan’a ayrıcalıklı davranıyor. Konfedere Milletlerde Sayın Reisicumhur’nın yapmış olduğu istişare, hele Kıbrıs Küçük Asya Kesimi’nin tanınmasını kınaması, NATO’nun yaptığı ayrıcalıkları gündeme getirmesi Türkiye Cumhuriyeti hesabına bize şurası gösteriyor; Tığ bağırsak politikada farklı şeyler düşünebiliriz, sağlıkta, eğitimde, ticarette, engellilerde, emeklilerde, öğretmenlerde değişik şeyler düşünebiliriz amma dış yöntem söz konusu olduğu antlaşma Türkiye Değiş Partisi kendisine seçme ant devletimizin yanı sıra onurla ve gururla meydan alırız. Çünkü Türkiye Değişim Partisi amacıyla önce devletimiz sonra partimiz dirimlik. Bu nedenle, Avrupa’nın şopar çocuğu Yunanistan’a Birleşmiş Milletlerde vacip ders verilmiştir.”

Sarıgül, konuşmasının peşi sıra şehir merkezinde esnafı musahabe ederek, vatandaşlarla ışık çektirdi.

Share: