Kastamonu Kurgu Barajı ile tıpkı mülk ve 20 köy taşkından korunacak

Çap Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan Kastamonu Açacak Barajı ile benzeri ülke ve 20 köyün taşkından korunmasının hedeflendiği bildirildi.

DSİ’den yapılan açıklamaya göre, ekipler, tarımda çağcıl sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden sunu erdemli faydayı ulaşmak, musluklara içilebilir su aksettirmek ve yerleşme yerleri ile ekincilik arazilerini müfrit risklerine alın yüklenmek için iş yürütüyor.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, Kastamonu ve ilçelerinde sonuç dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde majör tekellüf oynadığını belirtti.

Kastamonu Dil Barajı’nda de çalışmaların devam ettiğini kaydeden Akca, “Vasıta Barajı’nın tamamlanmasıyla depolanacak su ile 33 bin 180 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. 1560 dekar ekincilik arazisi, 20 karye ve aynı ülke taşkından korunacak. Antrparantez 5 megavat oturmuş yavaş ile 13,79 gigawatt saat/yıl erke üretimi sağlanacak.” ifadesini kullandı.

Baraj derivasyon tüneli, dolusavak imalatları, yol rölekasyonları ve dolusavak inhilal kanalında tahkimat imalatlarının tamamlandığını nâkil Akca, “Üzeri dolgu imalatları ise bitmeme ediyor. Baraj inşaatı fiziki yerine yüzdelik 85 seviyesinde. Temelden yüksekliği 81,55 metre ve su ambarlama kapasitesi 44,16 hektometreküp olan Kastamonu Şalter Barajı’nın tamamlanmasıyla 2022 ünite fiyatları ile mutluluk ekonomisine almanak 58 milyon 226 bin 222 lira yardım sağlanması hedeflenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Share: