TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu toplandı

Akademik Geriatri Derneği kurucularından Prof. Dr. Briz Halil, “65 gözyaşı üstü nüfusun kederli artışını görebiliyoruz. Alelhusus Ege, Marmara ve yıldız bölgelerde buğulu nüfusumuz oldukça yoğunlaşmaya başladı.” dedi.

TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu, DÜRÜST Fırka İstanbul Saylav Erol Kayaç başkanlığında toplandı.

Kaya, ailenin toplumun temeli olduğuna işaret ederek, Türk kültüründe yaşlıların ailedeki yüce rolüne dikkati çekti.

Modern dünyada ara sıra ailelerin, büyüklerin bakımını üçüncü kişilere veya bakımevlerine bıraktığını belirten Kaya, bu durumun ailenin temelindeki arz oylumlu değerin nakıs kalmasına sefer açtığını vurguladı. Kayaç, “Günümüzde boşanmaların artması, ev bütünlüğünün korunamamasının genişlik muhteşem nedenlerinden birisi de karı büyüklerinin, sülale üzerindeki etkisinin azalması evet birlikte on paralık olmamasıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Akademik Geriatri Derneği kurucularından Prof. Dr. Briz Halil, komisyona yaptığı sunumda, Türkiye’da buğulu zat oranının her an artmaya başladığını dile getirerek, “Şu anda yüzde 10’lara varmış 65 yaş üstü nüfusumuz var. Bunun önümüzdeki yıllarda yüzde 25-30’lara büyüklüğünde çıkacağını biliyoruz. 85 gözyaşı üstü nüfusumuz 500 binlerde, 90 gözyaşı üstü ise kısaca 200 bin kişi. Bu artış hem kadın hem ayvaz cinsiyette gözleniyor. 65 yaş üstü nüfusun dramatik artışını görebiliyoruz. Hele Ege, Marmara ve yıldız bölgelerde buğulu nüfusumuz berenarı yoğunlaşmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Geriatrinin 65 yaş üstü kişilerin keyif sorunlarıyla ilgilenen bilgelik yerine tanımlandığını dile getiren Halil, Türkiye’de 200 civarında geriatrist bulunduğunu, bunların akilane istihdam edilmediğini söyledi.

Halil, hastanede artan yaşlıların hususi hizmet planlarında eksiklikler görüldüğünü, geriatrik sendromlara müteveccih farkındalığın az olduğunu ve ülkede buğulanmış dostu hastanelerin bulunmadığını anlattı. Halil, yaşlılar yurdu ve bakımevinde mütezayit yaşlıların karşı karşıya kaldıkları sorunları sıraladı.

Akademik Yaşlılık Bilimi Derneği üyesi Dr. Bağımsız Milletvekili Karaca ise yaşlıların tedavilerinin sağlanması için terbiye ve araştırı hastaneleri bünyesinde merkezler kurulmasına yönelik ayrımsız proje hazırladıklarını, bu projeyi gelecek hafta Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’evet sunacaklarını kaydetti.

Koca’nın diploma vermesi halinde bu merkezlerin gelecek yıl esasen itibaren uçman aplikasyon olmadan aracısız hizmete gireceğini dile getiren Kara, bu merkezlerde geriatri uzmanının beraberinde ruhiyatçı, diyetisyen, fizyoterapist ve hemşirelerin bulunacağını söyledi.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Afet ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı yetkilileri birlikte komisyona sunum yaptı.

Share: