Turizmciler İstanbul’daki 53 restoranın Michelin Rehberi’ne girmesinden memnun

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, İstanbul’da 53 restoranın Michelin Rehberi’ne girmesiyle elden gastronomide değil, Türk turizminin seçme alanında müspet yansımalar beklediklerini bildirdi.

TÜROB’dan yapılan açıklamada, İstanbul’un Türkiye’deki evvel “Michelin Guide Destinasyonu” namına seçilmesinin arkası sıra 53 restoranın Michelin Rehberi’ne girmesi turizmciler marifetiyle kıvançla karşılandı.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen TÜROB Başkanı Eresin, İstanbul’üstelik 53 restoranın Michelin Rehberi’ne girmesiyle takkadak gastronomide değil, Türk turizminin rastgele alanında müspet yansımalar beklediklerini belirtti.

Eresin, turizmin özellikle müstevli sonrasında baştan ivme kazandığına dikkati çekerek, İstanbul’un dünya turizm sahnesindeki yerini sağlamlaştırmasında gastronominin da arz az kültür, musahabe, spor, kongre-derinti turizmi kadar katkısı olacağını anlatım etti.

Michelin Yıldızı’nın gastronomi alanının Oscar ödülü kadar algılandığını aktaran Eresin, şunları kaydetti:

“Misilsiz mutfak kültürü ve altyapı çeşitliliğine rağmen ülkemizin bu rehberde yer almaması bizim için sıkıntı kaynağıydı. Sonunda Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Haberleşme ve Ihya Ajansı (TGA) marifetiyle yürütülen kırıcı girişimler ve şümullü icraat sonucunda, gastronomi alanında dünyanın genişlik prestijli rehberi kendisine akseptans edilen Michelin Rehberi’ne ülkemizden ilk kez İstanbul’un girmesi sağlandı. Rehbere girmeye doğruluk kazanan ilk restoranlar dahi açıklandı. Gücük müddet içre lüzumlu İstanbul gerekse ülkemizin dört bir yanından haddinden fazla henüz çok restoranın bu rehbere gireceğine inanıyoruz.

İstanbul’daki restoranların seçimi, hevesli müfettişleri yoluyla neredeyse yüzyıldır geçerli esaslı ve cihanşümul Michelin Rehberi yöntemine göre yapıldı. İstanbul, Michelin Rehberi müfettişleri yoluyla gastronomisi civar plana çıkarılan 38’inci arsıulusal destinasyon oldu. Böylecene Türkiye ve İstanbul’un acun gastronomi haritası içinde hak ettiği yeri bulmasına doğru çokça mehabetli aynı kadem atılan oldu. Bu evolüsyon kuşkusuz, Türk mutfağına ait dünyada eke benzeri farkındalık yaratacaktır. Önümüzdeki dönemde daha çok restoranın bu rehberde kalkışmak üzere göstereceği ceht, lüzumlu Türk mutfağının geliştirilmesine gerekse kalifiye şeflerin yetişmesine, bulgu yerine ülkemizin gastronomi bakım kalitesi ve turizm gelirine muhteşem katkıları olacaktır.”

“Bilim iltifata tabidir” sözünü anımsatan Eresin, “Ülkemizin bu rehbere girmesi için ısrarlı ve azimli çalışmaları zımnında özellikle Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy doğmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Enformasyon Umumi Müdürü Timuçin Güler, TGA Başkanı Sert Lokmanhekim, TGA Umum Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu ve bilcümle emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunarız.” ifadelerini kullandı.

Share: