Sonuç an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 kişi, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 dirilik hayatını kaybederken, 29 bin 840 hayat dahi yaralandı. Yılın önce 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Inanma Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i benibeşer, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı koyulmak için toplanmış 44 bin 179 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 yaşama yaralandı, 289 yaşama da görüngü yerinde hayatını kaybetti. Yılın evvel 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a daha çok. Ağustos ayında yeryüzü haddinden fazla kaymakamlık gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da benibeşer, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplanmış 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Sunma birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü kendisine vasıta kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 anahtar ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da ayrımsız sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi birlikte kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında sunma yoğun görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını öğün, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap boğaz ve kaplamanın güçlükle olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit strateji ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, çevrim kurallarına uymamak, kırmızı çırağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere örtmek, arızi ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı katetmek, alkollü adına şalter eksiltmek, katmerli alelacele şalter yolmak, geçme yasağı olan yerlerden terhis etmek ve yanlış şekilde veya haram olan yerlere park yeri girmek?Share: