Iğdır şeftalisinde 4 bin 500 ton rekolte bekleniyor

Iğdır’üstelik hasadına başlanan şeftalide 4 bin 500 titrem rekolte bekleniyor.

Birçok göveri ve meyve çeşidinin yetiştiği kentin bereketli tarım arazilerinde, çiftçiler şu sıralar şeftali hasadı yapıyor.

Kent genelindeki 2 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan şeftali, ildeki yerel marketler başta tutmak için Doğu Rum ve Güneydoğu Rum’daki şehirlere pazarlanıyor.

Çalpala, Necefali, Kadıkışlak ve Sarıbulak köyleri başta başlamak üzere site genelinde üretilen şeftalide bu sene 4 bin 500 titrem rekolte öngörülüyor.

“Iğdır yöresine arpalık birkaç şeftali çeşidimiz var”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Özkan Sâri, AA muhabirine, Iğdır şeftalisinin tadına orgazm olmayan tıpkı aromaya sahip olduğunu ve bundan ortalık ilgi gördüğünü söyledi.

Kentin bereketli topraklarında yetişen şeftalinin havza illerindeki ihtiyaca iri oranda karşılık verdiğini ifade fail Arızi, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 2 bin 500 dekarlık aynı üretim alanımız var. Iğdır yöresine has biraz şeftali çeşidimiz var. Zeferan, reçellik olan parafin şeftali ve Bursa şeftalisi üzere şeftalilerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz. Şeftali üreten çiftçilerimiz çabucak bunu üretmekle kalmıyor, benzeri zamanda kayısı bahçesinin olduğunu ya dahi hububat tarımı de yaptığını görüyoruz. Aynı zamanda yalnız şeftali üreten çiftçilerimiz de var. Bu durumda hem ana sağlık kaynağı hem bile melfuf sağlık kaynağı yerine düşünebiliriz.

Yöresel alışveriş ve marketlerde ürünlerimiz satılıyor. Üretilen iz genelde sofralık, sadece beyaz şeftali reçel ve konservelik olan türden. Bu çeşitlerin şeker oranları üstelik birbirinden farklı. Buna göre farklı alanlarda değerlendirilebiliyor.”

Çalpala köyünde üretim yapanlardan Tayfun Aksoy birlikte şeftali hasadına başladıklarını anlatarak, “Ürünlerimizin aroması çokça fena hâlde, haddinden fazla beğeniliyor. İl dışından üstelik rica görüyor. Bu şeftaliyi gönderdiğimizde tadına bakanlar bir elan istiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: