Şırnak’ta dem kesen KBRN tatbikatı

Şırnak’ta çağ kesen KBRN tatbikatı

ŞIRNAK Şırnak Habur Tahril Kapısı’nda, İl Kıran ve Acil Uzanım Müdürlüğü marifetiyle, “Kimyevi Biyolojik Radyolojik Nükleer tatbikatı” gerçekleştirildi.

AFAD’ın yanında İl Esenlik Müdürlüğüne ilişkin Millî Iyileştiren Kurtarma Ekibi ve 112 Ivedili Sağlık, Şırnak Belediyesi İtfaiyesi, İl Bitirmiş Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Hava Bilgisi Müdürlüğü, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Kızılay görevlileri, AFAD Gönüllüleri ve Habur Çizgi Kapısı Gümrük Koruma personelleri kalkışmak üzere 12 kurumdan 120 personel fariza aldı.

Senaryoya bakarak, 112 Ivedi Çağrı Merkezine Nitrik Hamız yüklü aracın kaza yaptığı ihbarında bulunuldu. Bunun konusunda vacip koordinasyon sağlanarak ilgili kurumlar olaya şaka etmek üzere Habur Eksen Kapısına derk etti. Müdahale ekiplerince mukteza el, mekân ve saha güvenlik önlemlerinin alınmasıyla havari libas giymiş istirdat personeli marifetiyle nitrik asitten etkilenen 3 yaralıya engelleme edilip arındırma işlemleri gerçekleştirildi. Ardından yaralıların afiyet ekiplerince sağlık kurumlarına sevki sağlandı. Manevra, kimyasaldan kirlenmiş bölgede fariza özne istirdat personeli ve arazinin temizliğiyle tamamlandı.

Tatbikatı izleyen Silopi Kaymakamı Cihat Antrenör, “2022 yılı tatbikat yılı olarak zar edilmişti. Bölgemizin en mühim noktasında 2022 yılı sona ererken, diri benzeri tatbikat yapıyoruz, haddinden fazla hususi bir manevra yapacağız. Habur Sınır Kapısı seçkin dönme küsurat tecim hacmiyle günlük otalama 4 bin ila 5 bin aracın antre depar yaptığı tıpkı tahril kapısıdır. Bunun beraberinde günlük 15 bin yolcunun birlikte girişi sağlandığı çokça koca benzeri merkezdir. Haliyle artan gidiş geliş beraberinde riskleri bile getiriyor. Bu anlamda gümrük teşkilatımızın, emniyetimizin için vatandaşlarımızın güvenliği çok makro benzeri seviyededir. Bizde düzlük vadi öz tatbikatlarımızı yapıyoruz ama bu ölçekte bire bir manevra, personellerimize önemli aynı tecrübe sağlayacaktır” dedi.

Şırnak İl Facia ve Müstacel Kapsam Müdürü Muzaffer İşlek dahi, “Şırnak ilimiz amacıyla benzeri ilki gerçekleştirdik. Habur Eksen Kapısı Türkiye’nin yeryüzü büyük çizgi kapılarından ayrımsız tanesidir ve Şırnak mülk sınırları zarfında bulunmaktadır. Yaklaşık günde 4 bin ila 5 bin aracın methal-huruç yaptığı Habur Hat Kapısı’nda temas kalem konu haiz araçlar bulunmaktadır. Bu maddelerin zarfında kimyasal konu kabilinden tıpkısı topluluk kısık maddelerinde taşındığını bildiğimiz amacıyla burada çalışanlar üzere benzeri farkındalık tasarlamak adına Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer tatbikatı gerçekleştirdik. Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı çerçevesinde nitrik asit hamile bire bir tankerin kaza yapması onucu etrafa yayılan kimyasal ajanlara müdahale edilmesi. Irak- Suriye sınırında sınırın akim noktasında Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer tatbikatı gerçekleştirmemizi çokça düşündürücü buluyorum. Burada etkin yüzlerce gümrük kayırma personellerimiz amacıyla farkındalık oluştu. Toplamda 12 gurur, 120 personelle Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı gerçekleştirdik” ifadelerinde bulundu.

Share: