Şırnak’ta 12 kurumdan personelin katılımıyla KBRN tatbikatı yapıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Çizgi Kapısı’nda Kimyasal, Dirim Bilimsel, Radyolojik, Çekirdeksel (KBRN) Kayran Tatbikatı gerçekleştirildi.

Habur Çizi Kapısı’nda yapılan tatbikatta, senaryo gereği, 112 Müstacel Davet Merkezine amonyak gazı haiz aynı tankerin ilçe yaptığı ihbarı konusunda bölgeye AFAD, UMKE, itfaiye aracı ve ait alım personelleri atıf edildi.

Ekiplerce lüzumlu posta, çevre ve yer güvenlik önlemlerinin alınmasıyla yardımcı ruba giymiş kurtarma personeli aracılığıyla gazdan etkilenen 3 kişiye müdahale edilerek hastaneye sevkleri sağlandı.

12 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta, kestirmece 120 personel görev aldı.

Silopi Kaymakamı Cihat Antrenör, programda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığınca 2022 yılının manevra yılı olması nedeniyle bölgenin önemli noktasında tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Habur Çizik Kapısı’nın değme geçen aktarılma kalan tecim hacmi ile mukannen riskleri de barındırdığını belirten Belletici, şunları aktardı:

“Burası günce averaj 4 bin 500 tırın giriş sorti yaptığı bir tahril kapısı. Bunun yanı sıra günce 15 bin arızi girişinin sağlandığı çokça oylumlu ayrımsız form. Bu anlamda AFAD, güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımızın güvenliği bizim için çok mefret bire bir seviyede. Bu ölçekte benzeri manevra bilcümle personele makro tecrübeler kazandıracak. Burada herhangi bir kurumdan personelle beraberiz. Manevra üzere emeği sabık arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

AFAD İl Müdürü Utkulu İşlek da ülkenin cesim tıpkısı ticaret merkezi ve temas tür aracın giriş çıkış belgesi yaptığı eksen kapısında tatbikat yapmalarının yüce olduğunu belirtti.

Kapıda kimyevi madde haiz araçların da olduğunu bildikleri üzere tatbikat yaptıklarını aktaran İşlek, şunları kaydetti:

“Burada çalışanlar açısından bile aynı farkındalık oluşması için KBRN tatbikatı gerçekleştirdik. Afetlerin aynı kısmı katıksız sebeplerden oluşmuyor, eş kaynaklı afat dahi yaşanabiliyor. Irak sınırında ayrımsız tatbikatın olmasını önemsiyoruz. Burada kıpırdak yüzlerce gümrük sıyanet memuru var ve onlar amacıyla bu aktiflik aynı farkındalık oldu. Kimyevi aylı aynı tankerin olması durumunda nasıl davranılması gerektiği için bilgi sahibi oldular. Çok liyakatli bir manevra gerçekleşti.”

Programa, İpekyolu Gümrük ve Dış Ticaret Nahiye Müdürü Alp Ağaç, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Cengiz Ermiş, Diyarbakır AFAD İl Müdürü İlhami Görmek, Silopi İlçe Açıkgöz Devriye Komutanı Binbaşı Baturay Mutlak Dehri, Habur Gümrük Müdürü Orhan Güngör, Habur Çaktırmadan İstihbarat Müdürü Taner Çavuşoğlu, Habur Karaca Son Şube Kapısı Müdürü Galebe Şenocak, Gümrük ve Ticaret İşletmeleri Müdürü Vedat Şahin ve hava temsilcileri katıldı.

Share: