Saylav Arvas: “Erciş balıkçı barınağını marina kendisine planlıyoruz”

DÜRÜST Parti Van Saylav Abdulahat Arvas tarafından izlem edilen gerçek konulardan biri olan Erciş balıkçı barınağının baştan inşası ve ihyası ile ait icraat başladı.

Akşam saatlerinde Erciş Kaymakamı ve Belediye Komutan Vekili Dr. Nuri Mehmetbeyoğlu ve Eriştirme 5. Bölge Müdürü Mehmet Akif Cengiz ile birlikte yat limanı kendisine planlanan barınak bölgesinde incelemelerde bulunan Saylav Arvas, yapılacak çalışmalar üzerine hikmet aldı. Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı Enfrastrüktür Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından programa alınan ve Adana Mıntıka Müdürlüğü marifetiyle ihalesi yapılan Erciş balıkçı barınağının geliştirilmesi işi projesinde anne mendireğin uzatılması, rıhtım, idraksiz kayran betonu, sekunder mendireğinin aut kısmına düzlem ve tarama yapılması hedefleniyor.

Saylav Arvas, proje ile ilişkin detayları paylaşarak, Erciş balıkçı barınağı anne mendireğinin 40 metre uzatılacağını söyledi. 30 metre (-2 m) bakir rıhtım, mankafa düzlük betonu, ikincil mendireğinin dış kısmına 5×50 metrelik ortam mensur edileceğini tamlayan Arvas, kısaca 15 bin metreküplük tarama yapılacağını kaydetti. Bu hafta hareket makinelerinin çalışmaya başlayacağını müjdeleyen Arvas, “2022 yılı içre tamamlanması hedeflenen proje ile melce etken kuzuluk getirilerek, mıntıka rabıt kapasitesi arttırılacak, tıpkı zamanda hemşehrilerimize nezih benzeri düzlem kazandırılmış olacaktır. Van Gölü kıyısında Erciş sahil bandında ticari ve turizm gayeli baştan inşa ve diriltme edilen çekek yeri esas kullanma amacı yanı sıra vatandaşa yüzme, tatil, bölge gezintileri gibi imkanlar üstelik sağlayacaktır. Bahir turizmi açısından çok makro ayrımsız mebde olan bu yatırım ile alay malay yat ve hayat teknesi saz gibi mütenavip kullanım potansiyeli artacak, kazançlı kalkınmaya yardım sunacaktır. Antrparantez Van Gölü üzerinde deniz ulaşımı zarfında almaşık rota olacak liman ile Erciş’in turistik cazibesi artacaktır. Kısa zamanda balık severlerinde uğrak yeri haline gelecek marina çevresi, inci kefali lezzetiyle şehirle bütünleşecektir. Erciş’in sembolü haline gelecek bu altın yatırımın şimdiden filinta olmasını diliyorum” dedi. – VAN

Share: